facebook
Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki - we wrześniu

    Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.   (292 dzień roku) ; imieniny: Michaliny, Michała, Piotra Dzień Ratownika    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   wydarzenia terminarz   |   zapowiedzi   | 

serwis IKP / wydarzenia / zapowiedzi / Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki - we wrześniu
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-10-19
USD 3,9212 -0,66%
EUR 4,5717 +0,00%
CHF 4,2644 +0,08%
GBP 5,4084 -0,14%
Wspierane przez Money.pl


Moc Odkrywców, czyli interaktywny piknik nauki i techniki - we wrześniu

(źródło: adobe stock)

Rzeszów, 10-08-2021

     Interaktywne pokazy m.in. z fizyki, robotyki, awioniki, techniki, biotechnologii, a także pojedynki wojów z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu znajdą się na Mocy Odkrywców, czyli Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki, który odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie [24-25 września; ikp].

Moc Odkrywców to połączenie i rozwinięcie odbywającego się przez 10 lat Dnia Odkrywców i znacznie młodszej Nocy Odkrywców.

"W tym roku Moc Odkrywców będzie miała szczególny wymiar, gdyż działania nasze rozszerzamy na dwie porcje. Nawiązując do tytułowej Mocy zapraszamy na wydarzenia zaplanowane po jasnej i ciemnej stronie doby - Noc i Dzień Odkrywców" - poinformowała PAP współorganizatorka przedsięwzięcia Marlena Proszak.

     Przypomniała, że Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki Moc Odkrywców to popularnonaukowy format wszech edukacyjny, święto nauki i techniki odbywające się w formie plenerowej zabawy zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych i seniorów. Przez pierwszych 8 edycji zlokalizowany był w centrum miasta w okolicach rzeszowskiego zamku i Polskiego Radia Rzeszów, zaś od 2017 r. ze względu na rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę z Politechniką Rzeszowską, odbywa się na jej terenach.

"Rzeszowski piknik odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko, uczeń, nauczyciel, rodzic. Bez względu na wiek" - zauważyła Proszak.

     Na rozpoczęcie tegorocznego Pikniku organizatorzy zaplanowali, po raz pierwszy w ponad dziesięcioletniej historii imprezy, koncert muzyki elektronicznej. "Naszym gościem będzie Przemysław Rudź, multiinstrumentalista, popularyzator nauki i astronom, a koncert, jaki będzie odprawiony poświęcony został pamięci Stanisława Lema, którego rok właśnie obchodzimy" - wyjawiła Proszak.

     W programie dwudniowego Pikniku nie zabraknie tradycyjnych i znanych z poprzednich edycji głównych stref tematycznych. Będzie to: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. "W obrębie stref oraz w miejscach towarzyszących, niczym na arenach olimpijskich wraz z zaproszonymi znakomitymi gośćmi prezentować będziemy to, co w interaktywnej edukacji najlepsze: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu" - wyliczała Proszak.

     Najbardziej rozbudowanym sektorem Pikniku będzie jak zwykle Pasaż Techniki i - jak zapewniają organizatorzy - będzie to prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Coś dla siebie znajdą tam sympatycy pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.

     Podczas wydarzenia swój dorobek i osiągnięcia zaprezentują także koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i z innych polskich uczelni, a także uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rzeszowa i regionu. "Zapraszamy na spotkanie nie tylko z klasycznymi naukami przyrodniczymi, ale także ze sztuką: malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i muzyką. Z popularną kulturą materialną oraz dziedzinami towarzyszącymi. Nauka to wspaniała przygoda, a na Pikniku Moc Odkrywców dbamy o to, żeby prezentować ją w najszerszym spektrum" - zapewniła współorganizatorka imprezy.

     Swoje prezentacje przygotują też firmy i instytucje, które na co dzień działają w innych obszarach życia. Po raz kolejny będzie można wsiąść do "pociągu nie byle jakiego", sprawdzić najnowsze osiągnięcia komunikacyjne partnerów imprezy: Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Polregio a w najnowszym rozdaniu odwiedzić stoiska i prezentacje instytucji, które po raz pierwszy pojawią się na Pikniku.

     Na zakończenie tegorocznego święta nauki i techniki odbędzie się wykład gościa specjalnego Wiktora Niedzickiego. Temat wykładu, który odbędzie się z udziałem pasjonatów popularyzowania nauki i techniki Pawła Pasterza i Małgorzaty Wilczak (oboje z zarządu Stowarzyszenia Ars Scientia, jednego z organizatorów Pikniku) na razie pozostaje niespodzianką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny i ogólnie dostępny!

Impreza zaplanowana jest na dni:
  • piątek, 24 września w godz. 17.00 - 22.00
  • sobota, 25 września w godz. 11.00 - 18.00


Agnieszka Pipała   

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/


Organizatorami są: firma POLIMEDIA, Stowarzyszenie Ars Scientia, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Piknik honorowym patronatem objęli: Minister Edukacji i Nauki, marszałek województwa podkarpackiego, wojewoda podkarpacki, prezydent Rzeszowa, kuratorium oświaty w Rzeszowie, Polska Agencja Kosmiczna.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
październik  19  wtorek
[18.00]   (Proszowice)
spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem
październik  20  środa
październik  21  czwartek
październik  22  piątek
[9.00-14.00]   (Koszyce)
sadźmy drzewa i oddychajmy czystym powietrzem!
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ