facebook
Wieczór wspomnień ks. St. Palimąki

    Dzisiaj jest czwartek, 02 kwietnia 2020 r.   (93 dzień roku) ; imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława +Poniedziałek Wielkanocny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   wydarzenia terminarz   |   zapowiedzi   | 

serwis IKP / wydarzenia / zapowiedzi / Wieczór wspomnień ks. St. Palimąki
O G Ł O S Z E N I A


Wieczór wspomnień ks. St. Palimąki

ks. Stanisław na pielgrzymce w Częstochowie
(fot. zbiory Urszuli Kubik Mróz)

Klimontów, 19-02-2020

     W niedzielę, 23 lutego br., przed 35 rocznicą tragicznej śmierci kapłana, odbędzie się "Wieczór wspomnień poświęcony pamięci Księdza Stanisława Palimąki". Spotkanie rozpocznie się o godzinne 16.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimontowie, będzie ono poświęcone postaci Stanisława Palimąki - polskiego prezbitera katolickiego, założyciela i proboszcza parafii w Klimontowie, budowniczego kościoła.

     Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać życiorys księdza Stanisława Palimąki, ciekawostki dotyczącymi życia codziennego oraz posłuchać wspomnień parafian. Jesteśmy przekonani, że pojawią się wspomnienia, nieznane szerzej fakty oraz anegdoty.

Kim był ksiądz Stanisław Palimąka?

Stanisław Palimąka (ur. 1 grudnia 1933 w Rębiechowie, zm. 27 lutego 1985 w Klimontowie) - polski prezbiter katolicki, proboszcz parafii w Klimontowie. Był synem rolników Piotra i Marianny z Dąbrowskich. Uczęszczał do liceum w Jędrzejowie, gdzie w 1954 zdał maturę. Następnie wstąpił do seminarium duchownego w Kielcach - 11 czerwca 1960 roku przyjął święcenia kapłańskie.

     Jako wikariusz, pracował w Łopuszynie. Po trzech latach pracy został przeniesiony, najpierw do Słaboszowa koło Miechowa, a 3 grudnia 1963 r. do Pierzchnicy koło Chmielnika. 30 czerwca 1966 r. został mianowany wikarym w Białogonie kolo Kielc. Po trzech latach podjął pracę w Kazimierzy Wielkiej, a 13 czerwca 1972 roku w Proszowicach. Ówczesny ordynariusz kielecki, biskup Jan Jaroszewicz, zlecił mu organizację nowej parafii i budowę kościoła w Klimontowie.

     Ks. Stanisław był założycielem parafii, budowniczym kościoła, plebanii, cmentarza. Wcześniej Klimontów wchodził w skład parafii Proszowice. Po odpowiednich przygotowaniach 10 kwietnia 1978 roku rozpoczęto budowę kościoła, a 15 października wmurowano kamień węgielny. Ksiądz Palimąka był kapelanem proszowickiej Solidarności.

     Przekonujemy się jak ulotna jest pamięć, odchodzą świadkowie pamietający koniec lat 70 i początek 80 lat XX wieku. Nie chcemy żeby upływ czasu zatarły pamięć o Nim. Kolejna rocznica tragicznej śmierci jest odpowiednią okolicznością do wywołania wspomnień i opisywania losów księdza Palimąki i parafii Klimontów.

Jeżeli masz jakieś wspomnienia to zapraszam do podzielenia się nimi. Zachęcam do przesłania ich na emaila: grzegorzcichy@op.pl lub opublikowania w wydarzeniu.

Serdecznie zapraszamy!

Grzegorz Cichy   

 (fot. nadesłane)


idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00
 warto pomyśleć?  
Ten, kto ma odwagę się śmiać, jest panem świata.
(Giacomo Leopardi)
kwiecień  2  czwartek
kwiecień  3  piątek
[20.00]   (Skalbmierz - Kościelec)
VII Nocna Droga Krzyżowa
kwiecień  4  sobota
kwiecień  5  niedziela
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa]   "Południe Francji w obiektywie Zofii Zalewskiej"
[do 30 kwietnia 2020]    (PiMBP Proszowice)
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ