W Wieliczce Dzień Otwartych Drzwi Muzeum 2019

Wieliczka 1785, instrumenty miernicze, fot. D. Kołakowski
(źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Wieliczka, 13-11-2019

     Rewelacyjne mapy Wieliczki z końca XVIII wieku, przyrządy miernicze, siekiery i topory kamienne, okazy soli oraz solniczki będzie można zobaczyć 17 listopada (niedziela) w godzinach 8.30-15.30 podczas akcji Dzień Otwartych Drzwi Muzeum w Zamku Żupnym w Wieliczce. Koszt udziału: 1 zł.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza!

     Zaprezentowane zostaną przede wszystkim nowe nabytki, o które wzbogaciły się ostatnio zbiory Muzeum czy to drogą zakupu, darowizn, czy też pochodzące z wykopalisk archeologicznych (godz. 10.00-15.00). Do dzieci skierowane zostaną zajęcia plastyczne inspirowane wystawami i prezentowanymi na nich zabytkami (10.00-15.00).

     W tym dniu będzie można oglądać wystawę "Wieliczka 1785. Miasto na wielkich arkuszach". O unikatowej i wielkiej mapie Wieliczki oraz czasach, w których powstała opowie autor w czasie zwiedzania o godz. 11.00 i 13.00. Mapa ma imponujące wymiary 2,4 x 3,3 m i jest najbardziej szczegółową, kartograficzną dokumentacją górniczego miasta.

fragment wystawy z solniczką z Urbino, fot. D. Kołakowski
(źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

     Od godziny 8.30-15.30 będzie można także zwiedzać stałe wystawy w Zamku Żupnym - archeologiczną z dawnymi naczyniami do produkcji soli oraz skarbiec solniczek, który w ostatnim czasie powiększył się o wyjątkowy serwis przyprawowy z włoskiego Urbino. Warto też zatrzymać się przy srebrnym zestawie podróżnym z solniczką. Takie serwisy były wizytówką każdej damy ze szlachetnego rodu i co ciekawe zwyczajem było obdarowanie żony przez męża takim olśniewającym prezentem rankiem po nocy poślubnej.

ZAPRASZAMY! - szczegółowy program na plakacie poniżej:

red.   

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 (źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/wydarzenia/zapowiedzi/20191113wiel_otwartych/art.php