WIELICZKA - Noc Muzeów 2019

(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Wieliczka, 16-05-2019

     Pokazy rycerskich konkurencji oraz scen z życia codziennego w średniowieczu, cenne i zachwycające naczynia ze zbioru Czartoryskich i kolekcja solniczek, koncert utworów Moniuszki, rodzinne zajęcia oraz zwiedzanie Trasy Muzeum w kopalni - oto jedne z atrakcji jakie przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na Noc Muzeów w piątek, 17 maja, godz. 19.00-24.00.

     Dziedziniec Zamku Żupnego, średniowiecznej i najstarszej budowli w Wieliczce, będzie tętnił życiem za sprawą Konfraterni Rycerskiej z Krakowa, która przedstawi pokazy z codziennego życia średniowiecznych rycerzy oraz zademonstruje walki rycerskie, a także Turniej Róż. Ciekawie i interaktywnie zapowiadają się też Rycerskie konkurencje dla każdego (godz. 21.00), intrygująco - Walka przy czarach ognia (godz. 22.00), a z dreszczykiem emocji - machiny szermiercze i stanowisko kata.

     W roku poświęconym polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce będzie można wysłuchać jego utworów na koncercie Wokół Moniuszki w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce (godz. 20.00).

     Pasjonatów i kolekcjonerów pięknych przedmiotów ucieszą na pewno wystawy: Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich i Solniczki - małe arcydzieła sztuki. W tej drugiej - najnowszym eksponatem jest barokowy, srebrny zestaw podróżny z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

     W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać również Trasę Muzeum w kopalni soli z wystawą czasową "Pamięć morza", prezentującą poplenerowe prace studentów kierunków artystycznych krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Pedagogicznego.

     Ilość miejsc do zwiedzania Muzeum w kopalni jest ograniczona. Rezerwacja 14 maja od godz. 8.00 telefonicznie: 12 278 58 49 do wyczerpania miejsc. Informacja o braku miejsc pojawi się na stronie: www.muzeum.wieliczka.pl . Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8.

Wstęp na Noc Muzeum w tym roku wynosi 1 zł.

Program:
ZAMEK ŻUPNY 19.00-24.00

 • Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich 19.00
  wystawa czasowa -oprowadzanie kuratorskie

 • Wokół Moniuszki 20.00
  koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych z Wieliczki

 • Na straży wielickiego zamku 19.00-22.30
  Pokazy na dziedzińcu zamkowym w wykonaniu Konfraterni Rycerskiej z Krakowa: walki rycerskie, życie codzienne średniowiecznych rycerzy, Turniej Róż

 • Rycerskie konkurencje dla każdego 21.00

 • Walka przy czarach ognia 22.00
  - Zajęcia edukacyjne dla rodzin 19.00 -22.00
  - Zabawa loteryjna 22.30

TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI

 • WYSTAWY stałe oraz czasowa "Pamięć morza" - tylko z wejściówkami
Dojazd do Wieliczki: Koleje Małopolskie, MPK 204, 244, 304, nocny 904.

17.05.2019 r. - pokazy na dziedzińcu Zamku Żupnego w wykonaniu Konfraterni Rycerskiej z Krakowa w godz. 19.00-22.30

"NA STRAŻY WIELICKIEGO ZAMKU"

     Na dziedzińcu zamkowym "rozgości się" obozowisko składające się z namiotów rycerskich wyposażonych w sprzęty i przybory codziennego użytku. Rycerze i damy dworu zaaranżują w nim "żywe lekcje historii" - prelekcje na temat strojów, uzbrojenia ochronnego i zaczepnego doby ostatnich Piastów/ pierwszych Jagiellonów (umowny koniec XIV wieku). Animatorzy pokażą życie codzienne rycerzy / mieszczan w obozowisku. Odbędzie się pokaz walk rycerskich w nawiązaniu do kultury dworskiej - Turnieju Róż. Tu zwyciężczynią będzie dama (z publiczności) obdarowana przez niepokonanego rycerza największą ilością róż symbolizujących życie rycerza. Dla najodważniejszych przygotowano machiny szermiercze i stanowisko kata. Pokazy zakończą walki przy czarach ognia.
red.   

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 (fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/wydarzenia/zapowiedzi/20190516wiel_noc/art.php