Dzień Otwartych Drzwi Muzeum 2017 w Wieliczce

Dzien? Otwartych Drzwi Muzeum Z?up Krakowskich Wieliczka (fot. L.Kostuś/Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Wieliczka, 13-11-2017

     Siła niesamowitej pasji, z której zrodziło się wielickie muzeum, piętno zaborów oraz odrodzenie w wielickiej kopalni i solniczki światowej klasy na nowej wystawie, to tematy, które Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka proponuje na Dzień Otwartych Drzwi Muzeum, 19 listopada (niedziela) od godziny 10.00 do 16.00. Wstęp bezpłatny.

     Wielickie Muzeum zaprasza do Zamku Żupnego i ekspozycji na III poziomie kopalni soli. W zamku można zwiedzać wystawy stałe, w tym w nowej odsłonie "Solniczki małe arcydzieła sztuki". Są na niej prezentowane, zakupione w ostatnim okresie, naczynia przyprawowe najwyższej klasy, piękne i cenne. Zamek można zwiedzać w godzinach od 10.00 do 16.00.

     Warta zobaczenia jest wystawa czasowa "Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975", po której oprowadzi kurator Agata Franaszek o godz. 11.00 i 13.00. Wystawa ukazuje twórcę i pierwszego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Dzięki swojemu talentowi i artystycznej wizji stworzył wystawy, które na wiele lat wyprzedzały standardy stosowane w muzealnictwie.

fragment stałej ekspozycji Muzeum Z?up Krakowskich Wieliczka z obrazami Alfonsa Długosza (fot. B.Papież/Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

     Do myśli przewodniej tegorocznej imprezy "Na ścieżkach do niepodległości" nawiąże prelekcja pt. "Piętno zaborów i odrodzenie w wielickiej kopalni" wygłoszona przez kustosza Marka Skubisza o godzinie 12.00 i 14.00. Zbiórka osób zainteresowanych w punkcie informacji na dziedzińcu zamkowym. Do udziału w imprezie zapraszamy też dzieci, którym proponujemy zajęcia inspirowane wystawami w godzinach od 10.00 do 15.00.

Zwiedzanie ekspozycji w kopalni soli będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji przez formularz na stronie internetowej www.muzeum.wieliczka.pl od 14 listopada od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc.

Dojazd z Krakowa do Wieliczki: MPK 204, 244, 304, Koleje Małopolskie.

ZAPRASZAMY!

red.   

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/wydarzenia/zapowiedzi/20171113wiel_otwarty/art.php