facebook
Bohaterów Września - nazwa tylko w spisach

    Dzisiaj jest sobota, 12 lipca 2020 r.   (193 dzień roku) ; imieniny: Brunona, Jana, Wery    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / historia proszowskich ulic / Bohaterów Września - nazwa tylko w spisach
O G Ł O S Z E N I A


Bohaterów Września - nazwa tylko w spisachProszowice, 5-02-2016

     Po przeczytaniu artykułu Aleksandra Gąciarza w Dzienniku Polskim, Jest ulica, której nie ma, postanowiłem sprawę ul Bohaterów Września wyjaśnić do końca i jednoznacznie. Liczne hipotezy zawarte w artykule i komentarzach pod nim skłoniły mnie do działania, szczególnie, że jedna z hipotez wiązała się z Internetowym Kurierem Proszowickim, z działem "Historia proszowskich ulic" tworzonym przez p.Henryka Pomykalskiego.

     W artykule dotyczącym ulicy Bohaterów Września wskazaliśmy jej lokalizację, jako przecznicę od ulicy Leśnej w stronę dawnego KZDL-u. Niestety nasze informacje okazały się nieprecyzyjne, tak naprawdę trudno było dojść do prawdy, gdyż "nikt, nic nie wiedział". Teraz postanowiliśmy się wykazać większą determinacją.

     W błąd wprowadziła nas ulica Leśna, której przebieg to prawdziwa łamigłówka, wtedy i teraz. Jak pajęczyna "oplata" nicią swoich numerów prawie wszystkie budynki w tym rejonie, nierzadko leżące kilkadziesiąt metrów od niej, np. były KZDL, blok TBS,..., chociaż prowadzą do nich niezależne "dróżki", pomimo to leżą one przy ulicy Leśnej - dziwne.

     Oczywiście nie namawiam do zmiany nazw tych "dróżko-ulic", ale jakby ktoś pomyślał o tym na początku byłoby prościej, szczególnie, że to nie jedyne odgałęzienia ulicy Leśnej.

     Tak jak nikt nie pomyślał o istniejących odgałęzieniach ulicy Leśnej, tak w przypadku ulicy Bohaterów Września, ktoś wykazał się nadgorliwością i wystąpił z propozycją nadania nazwy ulicy, która jeszcze nie powstała. Kto to był nie udało nam się dociec, ale nie jest to takie istotne, ze względu na to, że decyzję o nadaniu nazwy dla nie istniejącej ulicy podjęła i tak Rada Miejska w dniu 27 lutego 1997 roku uchwałą nr XXXV/220/97.

     Punkt piąty (w paragrafie 1) tej uchwały brzmiał: Nadaje się nazwę "Bohaterów Września" ulicy w mieście PROSZOWICE stanowiącej dotychczas działki w ewidencji gruntów nr nr 1257/30, 1257/31 o powierzchni ogólnej 0,3365 ha przebiegającą od ulicy 3 Maja w kierunku północnym przedstawioną w załączniku graficznym nr 5 do niniejszej uchwały. Fragment tego załącznika przedstawiamy poniżej, na swoje usprawiedliwienie jakości zamieszczonego dokumentu, mogę dodać, że w oryginale wcale nie jest lepszy. Kolory wprowadziła Redakcja IKP, aby uwypuklić położenie działek wymienionych w uchwale. Aktualnie sytuacja numerów działek zmieniła się, numerów tych nie znajdziemy na aktualnych planach.

tu miała być ul. Bohaterów Września (fot. UGiM Proszowice)

     Zastanawiam się jak został zbudowany ten punkt uchwały, analizując użyte w nim sformułowania, można domniemywać, że ktoś nie za bardzo był skupiony na tym co pisze. Opis w ogóle nie przystaje do rzeczywistości i do szkicu.

     Czytając treść uchwały można by domniemywać, że rzekoma ulica (lub coś na jej kształt) fizycznie istnieje i działki na których przebiega ciągną się od ulicy 3 Maja w kierunku północnym. O dziwo, gdy nie patrzymy na numery działek a skupiamy się nad opisem i popatrzymy na plan miasta taka uliczka jest (pomiędzy ulicą Zacisze i Łąkową), tylko najprawdopodobniej jest to znowu wszędobylska ulica Leśna.

     Patrząc natomiast na numery działek, to jest "szczere pole", pomiędzy budynkiem TBS-u i domkami zbudowanymi wzdłuż ulicy Szpitalnej.

     Tak jak powiedział mi p. Wojciech Skibiński (kierownik Referatu Mienia i Planowania Przestrzennego) postarają się jak najszybciej spowodować to aby nieistniejąca faktycznie ulica zniknęła ze spisu proszowickich ulic, wyborców itp.

     Czyżby więc po prawie 20 latach fikcji, wrócimy do "realu"? (oczywiście jeżeli pan kierownik nie rzucił uwagi o wnioskowaniu zmian, na tzw. "odczepnego") - swoją ścieżką szkoda, że w ogóle ulica o takiej nazwie będzie musiała zniknąć, chociaż wcale jej tam nigdy nie było, ot taki sobie paradoks ;]...

My ze swojej strony, zmienimy "delikatnie" opis ;] w dziale IKP - oczywiście przepraszamy za zamieszanie, ale może dzięki niemu coś w Proszowicach znormalnieje ;]...

Andrzej Solarz   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
lipiec  14  wtorek
lipiec  15  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ