Adama Grzymały-Siedleckiego
    Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   (114 dzień roku) ; imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Ś. Dzień Książki i Praw Autorskich    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / historia proszowskich ulic / Adama Grzymały-Siedleckiego
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


historia proszowskich ulic


widok od strony parku na budynki przy ulicy Grzymała - Siedleckiego [luty 2015]
(fot. Henryk Pomykalski)
Adam Grzymała - Siedlecki
(fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy)

Proszowice, 28-02-2015

     Jeszcze z początkiem lat 50-tych XX wieku, była droga polną, od ulicy Królewskiej w kierunku Tarasu Parkowego, wykształconego w latach 20-tych XX wieku, prowadzącego przez wąską ławę, do założonych, na miejskich "Błoniach", boiska do piłki nożnej i parku.

     Z części drogi, biegnącej po garbie skarpy nad Szreniawą, roztaczała się panorama doliny Szreniawy, parku a dalej Gniazdowic i Opatkowic. Przy Tarasie prezentowała się łaźnia i elektrownia wodna. Po przeciwległej stronie nad rzeką, przy ulicy Racławickiej, zlokalizowana była rzeźnia miejska a za nią po drugiej stronie rzeki, wyspa, "królestwo" wielkiego oryginała, Pana Chmielarza. Z jego elektrowni wodnej płynął pierwszy prąd, oświetlający nasz kościół. Zimą był tu zjazd sankami.

     W pierwszych latach odrodzonego powiatu proszowickiego w 1955 roku, na skarpie wybudowano wylęgarnię drobiu i lecznicę zwierząt. W ówczesnych latach były to ważne inwestycje, inspirujące rozwój proszowskiego rolnictwa. Z biegiem czasu wylęgarnia uległa likwidacji. Obiekt zyskał nową funkcję. Za sprawą starosty powiatu Krzysztofa Wilka i dyrektora Sanepidu p.Fundamenta, adoptowano go na siedzibę tej instytucji. W ich zamierzeniach było uruchomienie nowoczesnego laboratorium. Szkoda. Budynek nadal dysponuje bazą lokalową... Lecznica, mimo załamania się chowu zwierząt w naszym regionie, nadal zachowuje pierwotną funkcję.

fragment opisywanej ulicy [luty 2015] (fot. Henryk Pomykalski)
Leopold Pieprzaki był partyzantem Żuawów Śmierci Franciszka Rochebruna, zmarł 2 II 1887 roku i został pochowany na cmentarzu w Proszowicach
(fot. Henryk Pomykalski)
     Ta droga, wybrukowana na potrzeby wylęgarni i lecznicy, przez długie lata nie posiadała nazwy. W 1991 roku nadano jej patrona, Adama Grzymała - Siedleckiego. Był wybitną osobowością. Działał aktywnie pod zaborami, w okresie I wojny światowej, międzywojennym, podczas okupacji i w PRL.

     Urodził się 29 stycznia 1876 r., w Wierzbnie, w zubożałej rodzinie ziemiańskiej, był synem gminnego pisarza Leona, powstańca 1863 roku i Julii z Pieprzak-Czajkowskich. Jego dziadek, Sebastian Pieprzak, uczestniczył w powstaniu listopadowym. Leopold, syn Sebastiana i brat matki Adama, był partyzantem Żuawów Śmierci Franciszka Rochebruna. Podczas ataku na Miechów 17 II 1863 roku, został ranny. Ożenił się z Joanną z Wędrychowskich i był dzierżawcą majątku w Tropiszowie. Zmarł 2 II 1887 roku i został pochowany na cmentarzu w Proszowicach.

     Adam, jako student Szkoły Inżynierskiej Wawelberga - Rotwanda, włączył się w działalność patriotycznych kółek samokształceniowych. Był więźniem X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. W Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował matematykę i polonistykę. Blisko współpracował z Ludwikiem Solskim, założył Teatr Ludowy. Przez pewien okres był dyrektorem tego teatru i teatru im. Juliusza Słowackiego.

fragment opisywanej ulicy [luty 2015] (fot. Henryk Pomykalski)

     Związany z Narodową Demokracją, współpracując z Ignacym Paderewskim, był korespondentem prasowym, relacjonował przebieg Kongresu Paryskiego. Był świadkiem podpisania końcowego dokumentu w Wersalu. Również w czasie wojny sowieckiej był korespondentem wojennym. Jest autorem setek artykułów i publikacji książkowych, w tym "Cud Wisły", "Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim" i co dla nas mieszkańców Ziemi Proszowskiej jest szczególnie ważne, "Rozmowy z samym sobą".

    Pierwszych kilkadziesiąt stron autor poświęcił wspomnieniom z rodzinnych stron. Pisał pasjonująco o ludziach i wydarzeniach tego okresu. Min. z tych wspomnień dowiedziałem się, że istniejąca do dziś kuźnia w Igołomi, była miejscem szkicowania jednego z najbardziej znanych obrazów Artura Grottgera "Kucie Kos".

     W latach 80-tych Inspektor Oświaty i Wychowania w Proszowicach organizował konkursy recytatorskie pod nazwą "Pisarze i Poeci Ziemi Proszowskiej". W 1986 roku poświęcony był on Adamowi Grzymale-Siedleckiemu. Okolicznościowej prezentacji dokonała Marta Blitek, absolwentka KUL, nauczycielka szkoły podstawowej nr 2 w Proszowicach.

     Andrzej Solarz, w jednym z artykułów publikowanych na łamach IKP, dokonał obszernej prezentacji dokonań długiego i pracowitego życia Adama Grzymały - Siedleckiego (TUTAJ).

Ten syn Ziemi Proszowskiej zapisał się złotymi literami w kulturze naszego narodu.

lata 70. - podwórko domu przy ulicy Królewskiej [wtedy Karola Marksa] widok z ulicy Grzymała - Siedleckiego [wówczas bez nazwy] (fot. Andrzej Solarz)


Henryk Pomykalski   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  23  wtorek
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ