facebook
Kazimierza Wielkiego

    Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r.   (194 dzień roku) ; imieniny: Brunona, Jana, Wery    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / historia proszowskich ulic / Kazimierza Wielkiego
O G Ł O S Z E N I A


historia proszowskich ulic


 (fot. Łukasz Pieczyrak)

Proszowice, 13-03-2012

     Jest jedną z najmłodszych ulic w mieście. Biegnie na terenie "Jeziórka", równolegle do ulicy Partyzantów. Wykształcona została w latach 70 - tych XX wieku, zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami. Tak było w wielu miastach. Nadano jej nazwę Józefa Nagórzańskiego.

Kim był Józef Nagórzański?

     Urodził się w 1912 roku. Na pewno był wyróżniającym się członkiem PZPR. W latach 1955 - 1972 pełnił funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. Przez okres 5-ciu kadencji był posłem na Sejm PRL. Pełnił również wiele ważnych funkcji wynikających z życia politycznego i gospodarczego okresu PRL.

     Miał specyficzne poczucie humoru. Świadczy o tym L.Mazan opisując zakup kiełbasy w Liszkach (nielegalne) dla premiera Józefa Cyrankiewicza. Osobiście też doświadczyłem (pozytywnie) tego humoru, gdy stawałem się, w jego wcześniejszym mandacie z Proszowic, radnym Rady Miasta Krakowa.

 (fot. Łukasz Pieczyrak)
     Nie znam jego agresywnych politycznie wystąpień, szczególnie w okresie wydarzeń marcowych 1968 roku w Krakowie. Wielu ludzi, którzy w tamtych latach pełnili ważne funkcje, wspominali go życzliwie i z szacunkiem. Twierdzę, że nie było w okresie PRL i jak dotąd w III RP, prominentnego polityka, któremu miasto i region tyle dobrego zawdzięcza.

     Za jego kadencji jako Przewodniczącego WRN w Krakowie, utworzono - reaktywowano? Powiat proszowicki, wybudowano szpital, zespół szkół rolniczych w Piotrkowicach Małych, Liceum Ogólnokształcące, gimnazjum (SP nr 2), przedszkole przy ulicy Krakowskiej, pomnik T.Kościuszki, dziesiątki kilometrów utwardzonych dróg...

 (fot. Łukasz Pieczyrak)
     Byłem przewodniczącym komisji ds. nazewnictwa ulic w radzie miasta z początkiem lat 90 - tych XX wieku. Jestem inicjatorem przywrócenia historycznych nazw i nadania wielu nowym. W powiązaniu z nazwą ulicy Józefa Nagórzańskiego miałem wątpliwości. Z inicjatywy mieszkańców, przyjęto dla tej ulicy nazwę Kazimierza Wielkiego.

     O znaczeniu aktu lokacji z 1358 roku, dla miasta i regionu, powszechnie wiadomo. Podkreślę, w okresie walki o zjednoczenie Królestwa przez ojca Kazimierza Wielkiego, ten ważny gospodarczo region, wymykał się spod kontroli władcy. Wawrzeńczyce, miasto biskupów krakowskich i Bożogrobcy z Miechowa, stanęły po stroni zbuntowanych, bpa Jana Muskaty i wójta Alberta. Był to niebezpieczny sygnał dla króla.

     To był jeden z ważnych impulsów nadania praw miejskich Słomnikom, Proszowicom, a nieco później Koszycom.

Henryk Pomykalski   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
lipiec  14  wtorek
lipiec  15  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ