facebook
3 Maja

    Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r.   (194 dzień roku) ; imieniny: Brunona, Jana, Wery    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / historia proszowskich ulic / 3 Maja
O G Ł O S Z E N I A


historia proszowskich ulic


ulica 3-Maja widok od strony dworca PKS w stronę Rynku (17 sierpnia 2007) (fot. wikipedia)

Proszowice, 19-07-2010

     Uchwałą Rady Miasta i Gminy Proszowice z dnia 31 I 1991 roku, zasadniczo zmieniono nazewnictwo ulic. Przywrócono nazwy historyczne i nadano nowe, związane z tradycją miasta i regionu. W okresie PRL ulica ta nosiła nazwę 1 - Maja. Międzywojniu króla Jana III Sobieskiego, a przez wieki, ulicy Szpitalnej.

     Wybitny uczony Akademii Krakowskiej, bliski współpracownik ostatnich Jagiellonów, proboszcz, Jan z Oświęcimia, przyjęty w 1518 roku dar 2.5 lana od Jakuba Stanisławskiego, dziedzica Łaganowa, przekazał na rzecz szpitala Św. Ducha mieszczącego się na terenie obecnych budynków Urzędu Miasta, Skarbowego i Banku PKO.

     Folwark szpitalny z początkiem XVI wieku obejmował obszar 1,5 łanu. Wybudowany ok. 1510 roku Kościółek Św. Ducha funkcjonował do połowy XVIII wieku. W 1764 roku, za sprawą wójta Tomasza Łakomskiego i prepozyta szpitalnego księdza Ludwika Choderskiego, wybudowano nową kaplice z drzewa przy której funkcjonował cmentarz. O jego istnieniu pośrednio świadczyły kości zmarłych odkopane przy budowie budynków w tym rejonie.

ulica 3-Maja widok na wikariat (17 sierpnia 2007) (fot. wikipedia)
     Dzieje szpitala Św. Ducha, to piękna historia naszego miasta w zakresie niesienia pomocy bliźnim. Archiwa i wizytacje biskupie zawierają bogatą historię tej placówki. Dziś widomym znakiem szpitala jest budynek Ośrodka Zdrowia u zbiegu ulic 3 - Maja i M. Reja. Odnowiony po I wojnie światowej ma tradycję najstarszego budynku w mieście. W szpitalu zamieszkiwali ubodzy, starcy, chorzy i kalecy. Jednorazowo liczba ich nie przekraczała kilkunastu osób.

     Najwcześniej znany mi dokument odnotowujący ulicę Szpitalną pochodzi z 1564 roku. Istniała na pewno wcześniej pod inną nazwą. W wykazie z 1769 roku odnotowanych jest przy tej ulicy 23 domy, w tym szpital, altaria, dworki Ożarowskich, kasztelana wojnickiego i starosty oświęcimskiego. W domu mieszczan zamieszkiwały rodziny: Baligów, Biernackich, Cękiewiczów, Chmielarskich, Czekajów, Dłutków, Gądzików, Florczykiewiczów, Fujkowiczów, Kozerskich, Mierników, Pawłowskich, Palimąków, Skalskich, Skibów, Wesołowskich i Zbereckich.

     A dlaczego 3 - Maja? A nie Szpitalna? Bo jak zauważyła podczas posiedzenia Komisji Pani Jadwiga Liguzińska, wiele osób szczególnie z zewnątrz poszukiwałoby przy niej szpitala.

Rok 1991 był 200 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 - Maja. Było to znakomite uczczenie tego ważnego wydarzenia w życiu naszego Narodu.

Henryk Pomykalski   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
lipiec  14  wtorek
lipiec  15  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ