Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 27-07-2021

     Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH na Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 (organizowany przez burmistrza Proszowic), który odbędzie się jutro, 28 lipca w 77. rocznicę wkroczenia oddziałów partyzanckich do miasta.

     Wymarsz o godz. 10.00 spod pamiątkowej tablicy przy głównym wejściu Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach. Przemarsz zakończy się na Cmentarzu Parafialnym w Proszowicach, gdzie przy tablicach upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej zostanie oddany hołd walczącym i poległym o wyzwolenie z okupacji w czasie II Wojny Światowej.

     Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka istniała od 26 lipca do 10 sierpnia 1944 roku. Na obszarze około 1000 kilometrów kwadratowych - od Nowego Korczyna po Pińczów, od Opatowca do Proszowic. Była organizmem sprawnie zarządzanym, z centrum administracyjnym w Kazimierzy Wielkiej, własną poczta, armią i policją.

     Po opuszczeniu Proszowic przez Niemców, w piątek rano 28 lipca (dzień targowy) wydano rozkaz zajęcia Proszowic, około południa do miasta wkroczyła, kolumna partyzancka, składająca się z żołnierzy I i II plutonu z kompanii kpr. pchor. Jerzego Biechońskiego ps. Kłos oddziału "Dominika-Pela". Dowodzili nimi plut. Stanisław Gas ps. Modrzew (I pluton) i kapral Jan Latała ps. Drozd (II).

red.   

Źródło: UGiM Proszowice

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20210727rp77/art.php