2017 będzie w Elblągu rokiem generała

Bolesław Michał Nieczuja - Ostrowski ps. Bolko, Tysiąc dowódca 106 Dywizji Piechoty AK "Dom" (fot. zbiory IKP)

Elbląg, 5-01-2017

     Portal Elbląskiej Gazety Internetowej poinformował pod koniec grudnia, że elbląska Rada Miejska jednogłośnie zdecydowała o tym, iż rok 2017 będzie poświęcony pamięci generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Dla mieszkańców Ziemi Proszowskiej jest on bohaterem jednego z najważniejszych wydarzeń jakie miało miejsce w tym rejonie.

     W artykule RG czytamy: Wniosek w sprawie ustanowienia w Elblągu Roku Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego zgłosił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. - W przyszłym roku przypada 110. rocznica urodzin generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, wielce zasłużonego elblążanina, honorowego obywatela naszego miasta. Mam nadzieję, że z tej okazji odbędzie się wiele imprez edukacyjnych przy współpracy szkół i mediów, a zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej we wrześniu, na którą zaprosimy również przedstawicieli Wolbromia i Krakowa, w których to miastach Bolesław Nieczuja-Ostrowski też jest honorowym obywatelem - mówił Marek Pruszak na dzisiejszej sesji. - Myślę, że możemy rozpocząć taką elbląską tradycję, by co roku honorować w ten sposób ważne postaci naszego miasta.

Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu. Za zasługi w obronie ojczyzny w 1939 roku został odznaczony Krzyżem Walecznym. Trafił do niemieckiej niewoli, z której uciekł, po czym zaangażował się w działalność konspiracyjną, walcząc na terenie Małopolski, za co otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Po wojnie osiedlił się w podelbląskim Pogrodziu, tworząc spółdzielnię gospodarczo-społeczną, zrzeszającą byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 1949 roku został aresztowany, był dwukrotnie skazany na karę śmierci, w więzieniu spędził siedem lat. Przez kolejne lata był prześladowany za działalność w AK.

Za swoje zasługi został awansowany w 1991 roku przez prezydenta Lecha Wałęsę na generała brygady, rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. Prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a za zasługi dla Kościoła Katolickiego został uhonorowany odznaczeniem papieskim "Pro Ecclesia et Pontyifice" i medalem "Polonia Mater Nostra Est". Zmarł 13 lipca 2008 roku, w wieku 101 lat w Elblągu. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Agrykola.


red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20170105elblag_rok/art.php