IX bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i RP 1944

bieg OPEN 2014 rok (fot. zbiory IKP)
gen. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski (fot. zbiory IKP)

Proszowice, 23-09-2016

     27 września (wtorek) o godzinie 8.30 rozpocznie się cykl imprez sportowych zorganizowanych przez Szkolny Związek Sportowy, zadedykowany generałowi Bolesławowi, Michałowi Nieczuja-Ostrowskiemu i uczestnikom Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. Generał, wówczas major podczas II wojny światowej był dowódcą Inspektoratu Armii Krajowej o kryptonimie "Maria". Gdy na Ziemi Proszowskiej powstała RP 1944 (przełom lipca i sierpnia), dowodził, w czasie jej trwania największą jednostką wojskową biorącą udział w walkach z niemieckim okupantem, 106 Dywizją Piechoty AK.

     Dzięki tym żołnierzom (partyzantom), nasi przodkowie mogli przez kilkanaście dni czuć się wolni, pomimo tego, że wokół enklawy Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej Niemcy dalej okupowali Polskę.

     Wtorek będzie pełen wspomnień i sportu, rozpocznie się uroczystościami poświęconymi wydarzeniom sprzed 72. lat (9.00), później odbędzie się główny punkt programu sztafetowy bieg przełajowy (IX) na tracie Koniusza - Proszowice (10.00-11.45), w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

O godzinie 10.45 do memoriałowego biegu (III) na dystansie 6 kilometrów wystartują zawodnicy w kategorii OPEN - zapraszamy WSZYSTKICH chętnych do udziału!

O 11.45 na boisku Prozowianki rozpocznie się turniej piłkarski dla chłopców z gimnazjów powiatu proszowickiego.

Po zakończeniu każdej dyscypliny będą rozdane nagrody dla zwycięzców.

Zapraszamy do udziału i pokibicowania!Andrzej Solarz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20160923memorialowy/art.php