Promocja albumu o Rzeczpospolitej Partyzanckiej

(fot. IKP)

Proszowice, 31-10-2014

     W czwartek 6 listopada br. o godz. 18.00 w auli Muzeum AK odbędzie się spotkanie autorskie z Panem Józefem Belskim, prezesem koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej w Kazimierzy Wielkiej a zarazem regionalnym pisarzem i poetą.

Jaka była geneza partyzanckiej RP?

Gdzie były jej początki?

Kto kierował walką?

Skąd wzięły się rosyjskie czołgi w Skalbmierzu?

Wydawnictwo albumowe jako symboliczny pomnik.


     Pan Belski jest autorem wielu artykułów w prasie lokalnej a także publikacji książkowych, m.in.: "Bohaterscy Obrońcy Skalbmierza. Informator biograficzny uczestników obrony pacyfikowanego miasta w dniu 5 sierpnia 1944 roku" (napisanej wspólnie ze Stanisławem M. Przybyszewskim, dwa wydania w latach 1999 i 2000).

     W związku z obchodami 70. Rocznicy Powstania Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 r., Józef Belski opracował i przygotował do druku album historyczny pt. "Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka 22 lipca - 12 sierpnia 1944". Część z zawartych w tymże zbiorze fotografii została zaprezentowana po raz pierwszy. Opatrzone zostały one ponadto stosownym komentarzem, kalendarium, biogramami najważniejszych postaci oraz listą poległych i pomordowanych, co dowodzi dużej wartości dokumentacyjnej publikacji.

Serdecznie zapraszamy!

(fot. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie)


red.   

Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20141031promocja/art.php