Zapomniani bohaterowie z 5 sierpnia 1944r.

(fot. Zbigniew Jeleń)

Kościelec, 28-08-2014

     W miejscowości Kościelec na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła dwóch partyzantów Armii Krajowej. Z zapisu na nagrobku wynika że w wspólnym grobie został pochowany p.por. Stanisław Grudzień ps. Ramzes odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz kpt. Franciszek Kozłowski absolwent korpusu kadetów oraz oficer szkoły piechoty W.P., żołnierz września 1939, dowódca oddziału szturmowego 120 pp. AK ps. Brzoza II.

(fot. Zbigniew Jeleń)
(fot.ikp)
     W górnej części nagrobka jest napis "Żołnierzom Armii Krajowej poległym w walce o Skalbmierz 5.08.1944r." - Żołnierze AK Inspektoratu "Maria".

     Według moich ustaleń kpt. Franciszek Kozłowski poległ wraz z kilkoma podwładnymi w czasie szturmu z marszu. Jego oddział bez rozpoznania siły nieprzyjaciela zaatakował Niemców o znacznej sile osobowej i ogniowej w bitwie o Skalbmierz, co skończyło się dla niego tragicznie.

     Sama mogiła jest w stanie jak na załączonym zdjęciu z dnia 3 sierpnia 2014r., otoczenie mogiły i stan grobów jest fatalny.

     Mogiła jest zlokalizowana w północno-wschodniej części cmentarza gdzie w większości znajdują się groby ziemne z okresu czasu II Wojny Światowej i młodsze. Ze stanu utrzymania grobów wynika, że bliscy i dalecy krewni niezbyt często odwiedzają mogiły swoich zmarłych bliskich.

     Przypadkowo spotkany mieszkaniec Kościelca Pan Kura urodzony 1949r. przekazał mi, że kilka lat wcześniej co roku odbywały się uroczystości w związku z mogiłą poległych partyzantów. Uroczystości takie miał organizować Pan Maj z Ostrowa i miejscowi kombatanci, była odprawiona w kościele uroczysta msza a po niej odbył się przemarsz pocztu sztandarowego i składanie wiązanek i kwiatów na mogile poległych w bitwie o Skalbmierz.

Mam nadzieję że moja informacja wykorzysta lokalny komitet obchodów Rzeczypospolitej Partyzanckiej 2014r.

(fot. Zbigniew Jeleń)


Zbigniew Jeleń   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140828grob/art.php