Jak obchodzono 70. Rocznicę Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w Nowym Brzesku

(fot. ikp)
(fot. Agnieszka Walczak)

Nowe Brzesko, 29-07-2014

     W sobotę 26 lipca 2014 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Nowe Brzesko, na której dr Robert Gajda z Nowego Brzeska wygłosił prelekcję na temat 70. Rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. W sesji udział wzięli radni powiatowi i miejscy, burmistrz Grzegorz Czajka, zaproszeni goście, w tym poseł RP prof. Włodzimierz Bernacki.

     W niedzielę 27 lipca 2014 r. drugi dzień obchodów rozpoczęto zawodami strzeleckimi o Puchary Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, na strzelnicy LOK Nowe Brzesko. W zawodach udział wzięło 9 trzyosobowych drużyn i 26 osób indywidualnych, razem 53 osoby. Więcej szczegółów o turnieju TUTAJ.

     Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w nowobrzeskim kościele, po której uczestnicy obchodów przemaszerowali sprzed kościoła przed Pomnik 1944 na ulicy Krakowskiej, gdzie złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd partyzantom walczącym z hitlerowcami w 1944 w Nowym Brzesku.

     Po oddaniu hołdu partyzantom, uczestnicy uroczystości udali się na "Konferencję 1944" do nowobrzeskiego Centrum Kultury. Przybyli na nią m.in.: poseł RP prof. Włodzimierz Bernacki, płk Kazimierz Chećko i kpt. Antoni Sielecki z Stowarzyszenia Żołnierzy AK w Krakowie, por. rez. Stanisław Cęckiewicz, por. rez. prof. Witold Cęckiewicz (Nowobrzeszczanie, bracia którzy brali udział w RP 1944), Kombatanci z Gminy Nowe Brzesko: por. rez. Tadeusz Mykała, por. rez. Bukowiecki, por. rez. Bieroński. Przybyli również: płk Marek Stasiak z LOK Kraków, starosta Proszowicki Zbigniew Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Proszowice Barbara Gacek, wójt gminy Drużbice z orkiestrą dętą "Suchcice i okolice", burmistrz Grzegorz Czajka, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Sroga, radni powiatowi i miejscy, sołtysi, dyrektorzy i nauczyciele szkół w Gminie wraz z uczniami i wielu zacnych gości, w tym rodzina Weroniki Czerwiec.

     Punkty Konferencji obejmowały: wykład mgr Jarosława Chuchmacza na temat RP 1944, wspomnienia uczestnika walk z 1944 por. rez. prof. Witolda Cęckiewicza z lipca i sierpnia 1944 r, wręczenie nagród dla uczniów ze szkół w Gminie Nowe Brzesko (wręczyli: prof. Witold Cęckiewicz, por. rez. Tadeusz Mykała, burmistrz Grzegorz Czajka), biorących udział w trzech Konkursach 1944, wręczenie przez starostę proszowickiego Pucharów 1944, w zawodach strzeleckich LOK. Podziękowano również osobom zaangażowanym w przygotowanie godnych obchodów 70. Rocznicy RP 1944.

     Medalem 70.lecia LOK nadanym przez Prezydium LOK w Warszawie odznaczeni zostali przez płk Marka Stasiaka z LOK Kraków, burmistrz Grzegorz Czajka i prezes LOK Nowe Brzesko Arkadiusz Fularski.

     Ostatnim akcentem Konferencji było wręczenie podziękowań dla członków Społecznego Komitetu od rodziny śp. Weroniki Czerwiec (w tym obecnej na Konferencji pani Krystyny, córki śp. Weroniki) za wybudowanie Pomnika 1944 w Hebdowie upamiętniającego osoby Antoniego Skąpskiego i Weronikę Czerwiec z okresu Powstania Lipcowego 1944 w Nowym Brzesku.

     Na zakończenie obchodów z pięknym okolicznościowym koncertem wystąpiła orkiestra dęta "Suchcice i okolice" z partnerskiej dla Nowego Brzeska gminy Drużbice.

FOTOREPORTAŻ Z OBCHODÓW ROCZNICYArkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140729nb70/art.php