Zapraszamy na przemarsz w 70. rocznicę zajęcia Proszowic przez oddziały Armii Krajowej

wkroczenie oddziału "Kłosa" do Proszowic
(źródło: Ziemia proszowicka; Kazimierz Szwajca (red.); wyd.: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne; Kraków, 1964)
(fot. ikp)

Proszowice, 28-07-2014

     Dokładnie w 70. rocznicę zajęcia Proszowic przez oddziały Armii Krajowej, Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" organizuje przemarsz upamiętniający bohaterów tamtych wydarzeń. W poniedziałek 28 lipca br. o godzinie 15.30 uczestnicy zbiorą się przed wejściem do kościoła przy proszowickim rynku. W ścianie południowej świątyni wmurowana jest tablicą upamiętniającą wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, w czasie trwania Rzeczpospolitej Partyzanckiej na dzwonnicy umieszczony był punkt obserwacyjny.

     Uczestnicy wyruszą sprzed kościoła następnie przejdą na proszowicki cmentarz i udadzą się do grobów uczestników wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku. Kwiaty zostaną złożone min. na mogiłach Jerzego Biechońskiego ps. "Kłos", jego oddział 28 lipca 1944 zajął uwolnione od Niemców Proszowice, Stanisława Gasa ps. "Modrzew" oraz przy tablicach upamiętniających Romana Nowaka ps. "Nina" (jego dom w Koniuszy był siedzibą sztabu i dowództwa 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej), oraz Bogdana Śmitkowskiego ps. "Mat".

     Wydarzenia i bohaterów sprzed 70 lat wspomną Henryk Pomykalski, historyk Ziemi Proszowskiej, oraz Włodzimierz Nowak syn Romana.

Planowane jest także upamiętnienie innych mogił żołnierzy Armii Krajowej.

Przemarsz organizowany jest w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944 roku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

(fot. ikp)


red.   

Źródło: Stowarzyszenie ''Gniazdo - Ziemia Proszowicka'

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140728przemarsz/art.php