Porucznicy 1939, Kapitanowie 1943, Pułkownicy 1944

(fot. nadesłane)

Proszowice, 10-06-2014

     Wydawnictwo ERICA publikuje książkę "Kapitanowie 1943" tom II "Kryptonim Ubezpieczalnia". Jest to kolejna pozycja opisującą wojenne losy dowódcy Inspektoratu "Maria" i naszej 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej "Dom" - Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, z którym tak wielu i tak wiele w naszym regionie jest związane.

     W poprzednich latach autor trylogii "Trzy Armie" - Tomasz Stężała (prywatnie wnuk Naszego Generała) opublikował tom pierwszy serii: "Porucznicy 1939" opowiadający o losach Ostrowskiego w czasie Kampanii Wrześniowej oraz w okupowanych przez Sowietów Lwowie, tom drugi: "Kapitanowie 1941" - skupiający się na budowie konspiracji w Krakowie.

     W najbliższych dniach ukaże się druga część "Kapitanów 1941" - poświęcona konspiracyjnej produkcji broni w Krakowie i okolicach a także o losach majora "Bolko" po objęciu w sierpniu 1943 roku kierownictwa inspektoratu miechowskiego "Maria". Mieszkańcy naszego regionu znajdą w tej części wiele bliskich sobie osób, miejsc i zdarzeń.

     Bohaterami cyklu są też mieszkańcy Elbląga (rodzinnego miasta autora i miejsca powojennego osiedlenia wielu żołnierzy 106. Dywizji), których skomplikowane dzieje chwilami przeplatają się z losami rodziny Nieczuja-Ostrowskich.

     Cykl jest bardzo mocno oparty na faktach i realiach historycznych, bogato ilustrowany, zaopatrzony w mapy i plany. Na stronie autora www.tomaszstezala.pl czytelnik znajdzie sporo dodatkowych informacji dotyczących zdarzeń, ludzi i miejsc. Wielką zaletą książek jest sugestywny język, wartka akcja, doskonałe opisy walk oraz widzianych od podszewki ludzkich dramatów.

     Wydawnictwo ERICA obiecuje przygotowanie na nasze obchody 70-lecia trzecią część cyklu: "Pułkownicy 1944", która przedstawia dramatyczne wydarzenia związane z Rzeczpospolitą Partyzancką. Znając przygotowanie merytoryczne i pióro Tomasza Stężały możemy spodziewać się ciekawej książki, zarówno dla dojrzałego jak i młodego czytelnika.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140610kapitanowie/art.php