Kolejna inicjatywa Gniazda

(fot. ikp)

Proszowice, 10-02-2014

     Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" od zeszłego roku starała się, aby cały rok 2014 był czasem pamięci naszego społeczeństwa o swojej historii sprzed siedemdziesięciu lat. Wydarzeniem, o którym nie powinniśmy zapomnieć było powstanie na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku, w okupowanej przez Niemców, południowo wschodniej części Polski, Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej.

     Pod koniec zeszłego roku Stowarzyszenie apelowało do samorządów na terenach, których rozgrywały się te wydarzenia, aby uczcić je oraz biorących w nim udział naszych przodków ogłoszeniem roku 2014 rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. Udało się i kilka gmin oraz powiatów (szkoda, że nie wszystkie) podjęło tę inicjatywę. Dzięki temu np. mieszkańcy gminy Proszowice mogą z czystym sumieniem "powiedzieć" bohaterom sprzed lat: PAMIĘTAMY i DZIĘKUJEMY!

     Jednak to nie wszystko, kilkanaście organizacji i samorządów utworzyło koordynujący liczne przedsięwzięcia jubileuszowe, organizowane przez cały 2014 rok, Regionalny Komitet obchodów tej Rocznicy. Będzie ich bardzo dużo, BRAWO! O tych wydarzeniach oraz o historii Rzeczpospolitej Partyzanckiej można przeczytać na łamach naszego Serwisu, a także na uruchamianej przez Gniazdo stronie internetowej pod adresem www.rp44.pl, ZAPRASZAMY!

     W ostatni piątek (7 lutego) Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" złożyło na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Proszowicach pismo z propozycją, aby rondu położonemu na terenie Miasta Proszowice w ciągu drogi wojewódzkiej 776 i ulicy Krakowskiej nadać nazwę: Rondo Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej.

     Mam nadzieję, że ta słuszna inicjatywa upamiętnienia naszych bohaterów wojennych znajdzie zrozumienie u naszych radnych, których być może "ojcowie" i "dziadowie" brali udział w tym patriotycznym zrywie.

Andrzej Solarz   

(fot. ikp)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20140210kolejna/art.php