Rok 2014 - rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944

(fot. IKP)

Proszowice, 4-11-2013

     Ostatnia Sesja Rady Miejskiej w Proszowicach miała dla Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" szczególne znaczenie, ponieważ jednym z punktów obrad był projekt uchwały o ustanowieniu roku 2014 - rokiem Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Władze miasta przychylnie ustosunkowały się do inicjatywy Stowarzyszenia, a Rada Miejska jednogłośnie zatwierdziła projekt i głosowała za podjęciem tej uchwały.

     Wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku są bezprecedensowe w naszej historii, lecz nie wszystkim znane. Przypadająca w przyszłym roku 70. rocznica powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej będzie okazją do przybliżenia mieszkańcom miasta i gminy tej historii i jej bohaterów.

     O tym, jaki wpływ na przebieg wojny miały działania Armii Krajowej niech świadczy wypowiedź jednego z niemieckich generałów, który po wojnie w przypływie szczerości powiedział do B.M. Nieczui-Ostrowskiego - dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej - takie słowa:

"...Waszego AK, waszego podziemia baliśmy się ogromnie. W każdej chwili i miejscu niemal spodziewaliśmy się waszego nagłego ciosu i w końcu generalnego uderzenia. Nic więc dziwnego, że zmuszeni byliśmy trzymać w GG w pełnej gotowości bojowej aż jedenaście dywizji wojska i policji; gdyby te jednostki mogły być rzucone na front, nie wiadomo, jaki by był wówczas wynik wojny i los Niemiec".

Krzysztof Wojtusik   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/rp44/news/20131104prosz_rok/art.php