facebook
Inspektorat Miechów ZWZ/AK, jego czołowe postacie i wielkie jednostki bojowe (106 OP i KBKZmot)

    Dzisiaj jest sobota, 25 maja 2019 r.   (145 dzień roku) ; imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny M. Dzień Dzieci Zaginionych    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wstęp   |   aktualności   | 
 artykuły, opracowania 
 |   wspomnienia   |   ludzie RP 1944   |   filmoteka   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / RP 1944 / artykuły, opracowania / Inspektorat Miechów ZWZ/AK, jego czołowe postacie i wielkie jednostki bojowe (106 OP i KBKZmot)
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Inspektorat Miechów ZWZ/AK, jego czołowe postacie i wielkie jednostki bojowe (106 OP i KBKZmot)

(fot. ikp)

Kraków, 26-10-2017

     Jak wiemy 5 października w krakowskim Muzeum Armii Krajowej odbyło się sympozjum historyczne Inspektorat miechowski w konspiracji i w walce zbrojnej. Podczas jej trwania zostały wygłoszone dobrze przygotowane referaty i komunikaty. Jednym z prelegentów był pułkownik dyplomowany artylerii Andrzej Marciniak, który opowiedział licznie zebranym uczestnikom konferencji o postaciach i wielkich jednostkach AK biorących udział w Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944.

Poniżej skrót referatu:

red.   

     Inspektorat Rejonowy ZWZ/AK Miechów "Miś", "Michał", "Maria" został podzielony na trzy obwody: Miechów, Olkusz oraz Pińczów. Podlegał bezpośrednio Komendzie Okręgu Kraków i swym zasięgiem obejmował obszar 3 tys. km2 i był zamieszkany przez 370 tys. osób. Inspektorat systematycznie przekształcał się organizacyjnie i strukturalnie.

     Zasadniczo należy wydzielić cztery okresy w działalności Inspektoratu. W pierwszym z nich (1939-42) przeprowadzono intensywną akcję scalenia organizacji konspiracyjnych. W warunkach konspiracyjnych produkowano broń i amunicję, powołano liczne placówki, utrzymywano punkty na szlakach przerzutowych na Węgry oraz prowadzono kursy dla podoficerów i podchorążych. W drugim okresie (1943 - I kwartał 1944) rozwijano i umacniano struktury Armii Krajowej. W Inspektoracie funkcjonowało zrzutowisko do odbioru cichociemnych oraz broni i sprzętu. W trzecim okresie, (wiosna-jesień 1944) przeprowadzono liczne działania zbrojne, a szczytowym momentem było powstanie Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej obejmującej swym zasięgiem ok. 1000 km2. Ostatni etap w działalności Inspektoratu przypada na okres od X 1944 do stycznia 1945.

     Po dalszych szkoleniach przygotowywano się do akcji "Burza", a akcje zbrojne prowadziły m.in. grupy dywersyjne "Dominiki" oraz oddziały partyzanckie "Skrzetuski", "Wołodyjowski", "Bartosz Głowacki", które następnie scalono w Samodzielny Partyzancki Batalion Szturmowy "Suszarnia", którego dowódcą był kpt. cc Antoni Iglewski ps. "Ponar".

     Przez cały okres działalności Inspektoratu przygotowywano się do walki, prowadzono akcje propagandowe, rozpoznawcze, dywersyjne i sabotażowe oraz likwidowano zdrajców i kolaborantów. Produkowano również broń, w tym granaty i materiały wybuchowe. Wartość organizacyjną i bojową Inspektoratu wysoko oceniali komendanci Okręgu Krakowskiego, zwłaszcza płk Józef Spychalski "Luty", płk. Edward Godlewski "Garda" oraz z Komendy Głównej płk Józef Rokicki "Karol" i gen. bryg. Stanisław Rostworowski "Odra" - "Brzask".

     Inspektoratem dowodzili mjr/ppłk Łukasz, Grzywacz-Świtalski ps. "Ryszard", "Jodła" (1939-42), mjr/ppłk Aleksander Wojciech Mikuła ps. "Karol", "Władysław" (1943) oraz mjr/ppłk Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski "Bolko", "Tysiąc" (1943-1945), a sztab Inspektoratu "Maria" przeważnie funkcjonował w Proszowicach.

     Wiosną 1944 Inspektorat przekształcił się, formując na wzór przedwojenny dwie wielkie jednostki bojowe. Latem 1944 roku 106 Dywizji Piechoty AK "Dom" pod dowództwem mjr./ppłk. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego "Tysiąca" oraz Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej AK "Bank" pod dowództwem mjr./ppłk. Edwarda Kleszczyńskiego "Dzika", razem ok. 20 tys. żołnierzy.

     Duże jednostki bojowe, w zależności od sytuacji na froncie zewnętrznym były w gotowości do marszu na Warszawę lub uderzenia na Kraków. Zdobycie lotnisk w Krakowie powierzono KBKZmot., a część 106 DP AK zamierzano użyć do uderzenia na Śląsk. W tym celu należało opanować główne szlaki komunikacyjne oraz linię kolejową Kielce-Kraków, uderzać na szpice i tyły wroga, siać sabotaż i zniszczenia, niszczyć posterunki niemieckiej straży granicznej między Generalną Gubernią a III Rzeszą, czy chronić rodzimą ludność, organizować ochronę osiedli.

"W wypadku wkroczenia oddziałom Armii Czerwonej pokazać swą siłę i determinację". Rozwiązanie AK zbiegło się z wyzwoleniem Podkarpacia, Kielecczyzny, Krakowa Rozpoczęła się kolejna okupacja - sowiecka, która na swych bagnetach wprowadziła "nowy porządek"...

płk dypl. art. Andrzej Marciniak   

pełna wersja referatu płka Andrzeja Marciniaka


idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Człowiek jest małym, uporządkowanym światem.
(Demokryt z Abdery)
maj  25  sobota
[16.00]   (Proszowice)
Dzień Dziecka i Mamy
maj  26  niedziela
[6.30]   (Proszowice)
wyjazd na XXI Dni Dziedzictwa Kulturowego
[16.00]   (Skalbmierz)
Uwielbienie w skalbmierskiej kolegiacie
maj  27  poniedziałek
maj  28  wtorek
[18.00]   (Kraków)
Życie wśród pisarzy, agentów i intryg - spotkanie w KKW
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ