Książnice Wielkie
    Dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2024 r.   (111 dzień roku) ; imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha M.Dzień Wolnej Prasy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 | 
 wykaz alfabetyczny 
 |   wykaz wg. gmin 1999   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / miejscowości ZP / alfabetycznie / Książnice Wielkie
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie miejscowości,
macie propozycję innych miejscowości związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Książnice Wielkie

(woj.: małopolskie / pow.: proszowicki / gm.: Koszyce)

Średniowieczny zarys dziejów

panorama wsi z widokiem na kościół parafialny
(fot. pl.wikipedia.org)
pieczęć książęca Władysława Hermana
(fot. krolowie.info)

Proszowice, 14-08-2014

Książnice Wielkie (obecnie w gminie Koszyce, powiat proszowicki) nazwa miejscowości według jednej z hipotez wywodzi się od dworu krakowskiego. Dwór krakowski w średniowieczu to ośrodek władzy skupiający duchowieństwo i urzędników. Naczelnym zwierzchnikiem średniowiecznego dworu był "comes palatii" czyt. palatyn to inaczej stróż bezpieczeństwa i porządku byli nimi np. Sieciech, Piotr Włostowic, Skarbimir.

     Ważną częścią takiego dworu było duchowieństwo, gdyż to oni umieli posługiwać się pismem, służyli księciu jako pisarze "notarii" - dokumentów książęcych.

     Książnice Wielkie w średniowieczu prawdopodobnie spełniały wiele zadań np. to miejsce posłużyło osadzeniu nowych osadników, służyło do gromadzenia urzędników, duchowieństwa, a nawet odpoczynku władcy, który mógł odpocząć w książęcym dworze podczas długiej podróży. W bliskiej odległości lokowane były osady służebne, które wytwarzały dobra na rzecz dworu, dynastii panującej. Niektórzy historycy uważają, że w średniowieczu istniał tak zwany "Klucz Książnicki" w skład, którego wchodziły wsie służebne, to pewien "kompleks dóbr", w którym znajdowały się organy administracji, bezpieczeństwa.

     W czasach Krzywoustego, książąt dzielnicowych dwór książęcy był instytucją wędrowną. Dostęp wieśniaków, rycerstwa do księcia był bardzo ważny i prosty, taka polityka dworu pokazywała równość biedaka, rycerza i bogacza. W czasach książąt dzielnicowych było czymś normalnym, że władca jadał przy jednym stole np. z wieśniakami.

     Lokacja Książnic Wielkich odbyła się w średniowieczu. Wieś prawdopodobnie była lokowana na wzgórzu, które porośnięte było drzewami i gęstymi krzewami. Pierwotnie stanowiła własność monarszą. Żona Władysława Hermana Judyta Maria córka Henryka III, około roku 1105 nadała klasztorowi Tynieckiemu Książnice Wielkie z karczmą i służebnikami Sokołem, Niedamirem, Milujem, Zgliszem i poddanymi. Idzi biskup Tuskulański, legat papieski na Węgry i Polskę zatwierdzał posiadłości i nadania dokonane przez księżną Judytę Marię klasztorowi Tynieckiemu. Lokacja, a potem nadanie klasztorowi Tynieckiemu wsi stanowiło pewien standard średniowieczny. Wszystko po to aby zjednać sobie przychylność duchowieństwa dla spraw i sytuacji ważnych dla dynastii panującej.

     Żonę polskiego księcia cechowała chęć zdobycia jak największej władzy. Potrafiła gromadzić wokół swojej osoby wpływowych możnowładców min. palatyna Hermanowego - Sieciecha. Sieciech był przedstawicielem rodu STARŻÓW - TOPORCZYKÓW, Władysław Herman (ur. około 1043 zm. 1102) książę Polski obdarzył go wielkimi przywilejami np. mógł bić własna monetę, na jego barkach spoczęło bezpieczeństwo władcy i jego rodziny, jako wojewoda pełnił funkcje naczelnego wodza.

denar Sieciecha
(fot. piast.neostrada.pl)

     Księżna Judyta Maria u boku palatyna budowała silne państwo oparte na władzy książęcej. Palatyn politykę królowej realizował poprzez obsadzanie wysokich stanowisk w państwie ludźmi, którzy mieli podobne poglądy do poglądów księżnej. Taka polityka doprowadziła do oddalenia od tronu Hermanowego pierworodnego syna Zbigniewa z pierwszego małżeństwa, a którego macocha wydała do klasztoru w Saksonii. Takie rządy, próby umocnienia władzy książęcej spowodowały sprzeciw wielu możnowładców i wewnętrzne bunty, które doprowadziły do wygnania palatyna Sieciecha. Po powrocie z wygnania Sieciech został oślepiony. Kraj został podzielony pomiędzy synów Zbigniewa i Bolesława zwanego Krzywoustym sam zaś Władysław Herman pozostawił sobie we władaniu Mazowsze. Należy z dużym prawdopodobieństwem uznać, że nazwa Książnice Wielkie kryje w sobie przytoczone powyżej wydarzenia historyczne.

     Papież Grzegorz IX potwierdził nadania klasztorowi Tynieckiemu, w tym posiadanie Książnic Wielkich. W roku 1275 Bolesław Wstydliwy konfirmuje dokument biskupa Idziego, w którym wymienione są Książnice Wielkie. W roku 1288 Książnice Wielkie znalazły się pod jurysdykcją kasztelani Brzeskiej. W tym samym roku Leszek Czarny nadaje klasztorowi Tynieckiemu prawo niemieckie w tym Książnicom Wielkim. W 1367 Kazimierz Wielki nadaje prawo nieniemieckie magdeburskie wsiom klasztoru Tynieckiego w tym Książnicom Wielkim. W 1392 Mścisław opat tyniecki sprzedaje Janowi Niedźwiedziowi mieszczaninowi z Koszyc sołectwo we wsi klasztoru.

kościół pw. Wniebowzięcia NMP
(fot. diecezja.kielce.pl)

W roku 1325 w Książnicach Wielkich istnieje kościół i parafia "Kmiecie pracują 3 dni w tygodniu własnym wozem i pługiem". W skład probostwa Książnice Wielkie w średniowieczu wchodzi "8 zagród klasztornych", folwark i własny dwór.

1344 Henryk opat tyniecki prosi papieża Klemensa VI, by przyłączył do klasztoru kościół parafialny w Książnicach Wielkich, w którym klasztor ma prawo do zwiększanie funduszu na kształcenie mnichów wysyłanych na studia.

1361 Jan z Buska podkanclerzy koronny wnosi suplikę do kurii rzymskiej na prośbę opata tynieckiego, do którego należy parafia w Książnicach Wielkich o prowizję na wikarię wieczystą w tymże kościele dla Wojciecha syna Piotra ze Skalbmierza.

W roku 1456 Kazimierz Jagiellończyk potwierdza klasztorowi Tynieckiemu posiadanie Książnic Wielkich i Książnic Małych którym nadaje prawo magdeburskie.

W latach 1470-80 istnieje kościół drewniany pod wezwaniem św. Stefana króla Węgier. A folwark klasztorny nikomu nie daje dziesięciny.

     Książnice Wielkie to miejscowość z bardzo starym królewskim rodowodem, który sięga czasów dynastii Piastów, dynastii, która przez wieki budowała swój byt, pomyślność i chwałę. Dziś o tych wydarzeniach zaświadcza nazwa miejscowości pisana literą polską, w której ukryta jest wielkość tego miejsca, które przetrwało wieki.

opracowanie: Paweł Staniszewski   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Adam S. Labuda, Krystyna Secomska; Malarstwo Gotyckie w Polsce. Album ilustracji; PAN; Warszawa 2004
  2. Roman Grodecki, Stanisław Zachorowski, Jan Dąbrowski; Dzieje Polski średniowiecznej
  3. Jadwiga Żylińska; Piastówny i żony Piastów
  4. Słownik historyczno - geograficzny ziem polskich w średniowieczu. Edycja elektroniczna; Redakcja ogólna: Tomasz Jurek; Opracowanie informatyczne: Stanisław Prinke; 2010-2012 Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk
  5. Stanisław Rospond; Słownik Etymologiczny miast i Gmin
  6. ks. Józef Gurda; Parafia Książnice Wielkie. Zarys Dziejów

  7. zbiory IKP

  8. krolowie.info
  9. piast.neostrada.pl
  10. pl.wikipedia.org
  11. diecezja.kielce.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  20  sobota
[12.00]   (Proszowice)
GET READY Proszowice 2024
kwiecień  21  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
Giełda kwiatowa, Niedzielna giełda w Proszowicach i Wyprzedaż garażowa
[17.00]   (Nowe Brzesko)
przedstawienie dla dzieci, Królewna o złotym sercu
kwiecień  22  poniedziałek
[10.00]   (Proszowice)
Talenty Małopolski 2024 - eliminacje powiatu proszowickiego
kwiecień  23  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ