Kościół parafialny w Zielenicach
pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

 (fot. polska niezwykła.pl)

Zielenice, 16-12-2008

     W wiosce Zielenice przy drodze ze Słomnik do Racławic na wzgórzu znajduje się świątynia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Wzgórze to nosi imię "Wzgórza Opatrzności". Początki historyczne Zielenic sięgają XIV w. Pierwsza wzmianka o parafii i kościele pochodzi z 1346 r. Pierwotny kościół parafialny był drewniany. W 1660 r. wzniesiono nowy drewniany kościół. Pierwszym patronem tej parafii był św. Mikołaj.

O kościele w Zielenicach głośno zrobiło się w pierwszej połowie XVII w., za sprawą obrazu przedstawiającego Matkę Boską z dzieciątkiem.

 (fot. orioniści)
     27 lipca 1681 roku przybył do Zielenic ciężko chory Franciszek Szembek, aby prosić przed obrazem Maryi o powrót do zdrowia. Gdy jego prośby zostały wysłuchane postanowił on ufundować nowy, już murowany kościół (ten sam, który stoi po dziś dzień). Kamień węgielny pod ten kościół poświęcony został 18 lipca 1685 roku przez biskupa Mikołaja (?) Oborskiego. 1 października 1691 roku dokonano konsekracji wzniesionego kościoła. Świątynia ta powstała pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Z biegiem czasu wezwanie uległo zmianie i obecnie kościół nosi tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

     Kościół ma nawę prostokątną, trójprzęsłową, a prezbiterium prawie kwadratowe. Ołtarz główny jest barokowy, ołtarze boczne - rokokowe. Sanktuarium słynie ze znajdującego się tam cudownego obrazu Matki Bożej Zielenieckiej, koronowanego przez papieża Jana Pawła II, ale w zielenickim kościele znajduje się też kilka innych cennych obrazów. Są one autorstwa artysty malarza Jana Molgi, pochodzącego z niedalekich Janikowic, a mieszkającego obecnie w Warszawie. Są to m.in.: uzdrowienie Franciszka Szenbeka i Kościuszko przed obrazem Matki Bożej Zielenickiej.

 (fot. dziennik polski)
     Tuż obok kościoła znajduje się przepiękna droga krzyżowa, której stacje rozrzucone są na obszarze 3 ha. Figury do poszczególnych stacji wykonano z brązu w skali 1:1 (więcej o drodze krzyżowej tutaj).

     Ważnym momentem w funkcjonowaniu Sanktuarium w Zielenicach są dni 19 i 20 sierpnia, kiedy przez Zielenice przechodzi pielgrzymka tarnowska. Zawsze wtedy odbywa się Msza św. polowa wieczorem 19 i rano 20 sierpnia, w czasie której prawie co roku uczestnicy pielgrzymki zawierają sakrament małżeństwa.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. materiały IKP

  2. strona www - gazeta miechowska - opis
  3. strona www - polska niezwykła - grafika
  4. strona www - pismo parafialne Bethania - opis+grafika
  5. strona www - gmina Radziemice - grafika
  6. strona www - szkoły podstawowej w Zielenicach - opis
  7. strona www - gazeta Dziennik Polski - grafika
  8. strona www - orioniści - grafika
  9. strona www - mateusz.pl - opis
  10. strona www - diecezja kielecka - grafika
  11. strona www - Theotokos - Koronowane obrazy - kolekcja E.J. Kaniów - opis


Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/koscioly/zielenice/art.php