Kościół parafialny w Witowie
pw. Świętej Trójcy

 (fot. Ryszard Stojek)

Witów, 15-12-2008

     W 1326 roku wzmiankowany jest pierwszy kościół jeszcze pod wezwaniem św. Jadwigi. Obecny p.w. Św. Trójcy pochodzi z 1 połowy XV w., przebudowany w latach 1546-47, remontowany w latach 1914 i 1949. Jest on murowany z cegły, tynkowany, nad prostokątną nawą posiada strop belkowy z tynkowaną podsufitką. Nad prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe.

     Jest to kościół jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium trójprzęsłowym, zamkniętym trójbocznie. Z zewnątrz wysokie dachy dwuspadowe. Ściany ujęte uskokowymi szkarpami. Przy kościele wznosi się dzwonnica drewniano-murowana z 1921 roku i murowana plebania z 1895 r.

     W połowie XV w. wieś była własnością Stanisława Wątróbki h. Oksza, miała łany kmiece, zagrodników, karczmy, folwark, z których dziesięcinę wartości 10 grzywien płacono plebanowi w Witowie. Miał on także swą rolę i łąki (Długosz).

     W 1581 r. wieś była własnością Morskich, którzy byli także kolatorami (opiekunami) kościoła. Wg rejestru poborowego z 1629 r. do parafii Witów należały wsie: Górka, Dąbrowa, Morsko, Strzelce Małe, Strzelce Wielkie oraz Włostowice.

opracowanie: strona gminy Koszyce   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. materiały IKP

  2. strona www - gmina Koszyce - grafika + opis


Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/koscioly/witow/art.php