Kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Polski

Kaplica w Karwinie (fot. Marcin Szwaja)

Karwin, 6-05-2020

     Sakralna budowla, umiejscowiona jest w centralnej części wsi na przysiółku Kolonia Równia. Należy do parafii p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Dobranowicach. Jest jedną z czterech kaplic filialnych działających na terenie gminy Koniusza. Została wybudowana w 1986 roku, staraniem mieszkańców w czynie społecznym. W tym miejscu co niedzielę o godzinie 9-ej odprawiana jest msza święta.

figurka Matki Boskiej ofiarowana przez Marcina i Renatę Szwajów w 2014 roku
(fot. Marcin Szwaja)
     Budowla jest w kształcie kwadratu z zakończeniem łukowym od strony północnej. W późniejszym czasie wykonano z płyt fleksowych przedsionek tzw. "babieniec". Umieszczono tam ławki na potrzeby wiernych. Wnętrze mimo niewielkiej przestrzeni jest pomysłowo zaprojektowane i wystrojone sakralnymi detalami. Obok ołtarza w prawym rogu, znajduje się figurka Matki Boskiej. Ofiarowana w czerwcu 2014 roku, przez małżeństwo Renatę i Marcina Szwajów.

     Na przeciwległych ścianach uwydatniona jest w obrazach, droga krzyżowa. Całą kolekcję malarskiej sztuki, dopełniają obrazy, malowane przez lokalnego amatora - artystę. Na szczególną uwagę, zasługuję obraz miłosiernego serca Jezusa Chrystusa, prawdziwie chrześcijańsko - patriotyczny. Jego wymownym hasłem jest: Boże zbaw Polskę - jeszcze nie nadeszła chwila rozgrzeszenia. Całość jest przykryta blachą i systemem rynnowym do odprowadzania deszczówki.

Wejścia do kaplicy, symbolicznie reprezentują rosnące dwa krzewy tui oraz przydrożna brzoza.

opracowanie: Marcin Szwaja   


fot. Marcin Szwaja
zdjęcia 2013   publikacja: 6-05-2020

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/kaplice/zzzzmniej_karwin_mbkp/art.php