Kapliczka Bożej Opatrzności w Waganowicach
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wykaz miejsc   |   kościoły   | 
 kaplice 
 |   figury   |   krzyże   |   dwory   |   młyny   |   dzwonnice   |   inne archit.   |   atrakcje przyrodnicze   |   skarby utracone   |   inne...   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / miejsca, obiekty... / kaplice / Kapliczka Bożej Opatrzności w Waganowicach
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie ciekawych miejsc, obiektów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Kapliczka Bożej Opatrzności w Waganowicach

(woj.: małopolskie / pow.: krakowski / gm.: Słomniki)


8 stycznia 2020 (fot. Marcin Szwaja)
8 stycznia 2020 (fot. Marcin Szwaja)
poprzedniczka odrestaurowanej kapliczki
(fot. Dziennik Polski...)

Waganowice, 1-02-2021

     Obiekt znajduje się w Waganowicach, gminie Słomniki, przy ruchliwej drodze nr 766. Jest to konstrukcja o kształcie domku, wykonana jest z drewna. W środku znajduje się ołtarzyk z Matką Boską i kilkoma obrazami na ścianach. Na stoliku tuż obok ławek są broszurki informacyjne o błogosławionej matce Zofii Czeskiej, która mieszkała w XVII wieku w sąsiednim, czeskim dworze.

     Pierwsze wzmianki o Waganowicach pochodzą z 1381 roku, a w dokumentach wymieniono Mikołaja Kępskiego i brata jego Jaszka - burgrabiego krakowskiego. Poprzedniczka obecnej kapliczki była bardzo stara i w fatalnym stanie technicznym. Dlatego na początku XX wieku podjęto inicjatywę, rozebraniu tej oryginalnej i postanowienia nowej, na tym samym miejscu.

     Powstała dzięki zaangażowaniu wszystkich mieszkańców wsi i hojnych sponsorów z imienia: Mieczysław Bzdela, Jan Gromala, Robert Ciałowicz, Mieczysław Frani i Spółdzielni Produkcyjnej w Czechach. Uroczyste poświęcenie odbyło się 16 maja 2003 roku, przez księdza Jana Mitkę, proboszcza parafii Niedźwiedź. Kiedyś w niej znajdowała się słynna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (obecnie w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego). Figura ta datowana jest na rok 1420. Zaliczana jest ona do grupy kilkunastu zachowanych "pięknych Madonn". Madonna z Waganowic zaliczana jest do najpiękniejszych w naszym kraju. To dzięki Matce Bożej żyję do dzisiaj. Uniknęłam śmierci lub zesłania w czasach okupacji i zaraz po niej. Nie znamy dokładnie powodów i okoliczności powstania tej kapliczki. Ostatnio usłyszałam na ten temat dwie legendy. Jedna mówi, że cudem ocalały z bitwy pod Grunwaldem rycerz ofiarował w podzięce naszej kapliczce Piękną Madonnę. Według drugiej, figurkę przyniosły do Waganowic wody wielkiej powodzi i z tego powodu wybudowano tutaj kapliczkę. Była z nami od zawsze. Nikomu nie zawadzała nawet, gdy stała na żydowskiej własności. To wyjątkowe miejsce - mówi jedna ze starszych mieszkanek wsi Henryka Bijak.

Jednak najciekawsza jest historia tego zabytku którą opisuje ta ogólnie przyjęta w lokalnej społeczności i znana...

Legenda o Kapliczce Bożej Opatrzności w Waganowicach

Niewielka jest wieś Waganowice nieopodal Słomnik. Jednak dawno temu rosło tam ogromne drzewo, lipa najpotężniejsza w całej okolicy i mieszkańcy pobliskich miejscowości przyjeżdżali, aby ją podziwiać. Była chlubą i dumą mieszkańców Waganowic, bo dzięki niej ich mała wioska różniła się od innych i nie była zwykłym, szarym miejscem.

Pewnego dnia nadeszła straszliwa wichura. Wiatr był tak silny, że zdrowe i sprężyste do tej pory konary wiekowej lipy połamały się, a potem całe drzewo runęło naporem gwałtownych podmuchów. Ludzie nie ubolewali tak bardzo nad szkodami, jakie poczyniła wichura w ich gospodarstwach, lecz rozpaczali nad stratą swego ukochanego drzewa.

Następnego dnia po nawałnicy przez Waganowice przejeżdżał pewien rzeźbiarz o imieniu Jan. Widząc powalony pień, postanowił niewielką jego część zabrać do siebie i wykonać z niego przepiękną figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wykonanie rzeźby pochłonęło Jana całkowicie i zajęło mu dużo czasu, gdyż starał się, aby każdy szczegół był doskonale dopracowany. Niczym w sławnym ołtarzu mistrza Wita Stwosza, Jan postarał się oddać nieziemski uśmiech Madonny, smukłość sylwetki, piękno dłoni Bożej Rodzicielki. Każda fałda jej szaty wydawała się żyć i poruszać w rytm jej kroków. A mały Jezus był zarazem Bogiem objawionym i wesołym dzieckiem ludzkim, szczęśliwie spoglądającym na matkę.

Były to ciężkie dla Polski czasy, ale naznaczone śladami wielkich zwycięstw. Właśnie spod Grunwaldu wracali rycerze, którzy pod królem Jagiełłą Krzyżaków pokonali. Jeden z nich rannych w tej straszliwej bitwie rycerzy trafił do domu Jana, gdzie troskliwie zajmowała się nim cała rodzina. Ani medycy, ani znachorzy z całej okolicy nie dawali mu najmniejszych szans na przeżycie. Twierdzili, że wkrótce umrze i że wkrótce umrze i że to tylko kwestia dni, a może nawet godzin, kiedy stanie on przed obliczem Boga, aby tam pełnić swą rycerską służbę.

figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem ze Starej kapliczki w Waganowicach (fot. zbiory autora)
Żona Jana nieustannie modliła się do figurki wykonanej przez męża. Poleciła nawet, aby znajdowała się w pomieszczeniu, gdzie znajdował się ranny. Uważała, że Matka Boska jest na tyle łaskawa, że oszczędzi człowieka, który walczył w obronie ojczyzny. I nie myliła się. Ranny po kilku miesiącach wrócił do grona żyjących. Wyleczenie uznał za cud zesłany na niego przez Matkę Boską z Dzieciątkiem, tę samą, której rzeźba stała w pomieszczeniu, w którym opiekowano się nim tak troskliwie. Od tamtej pory Jan wraz z rodziną modlił się do figury o wszelkie łaski, a przede wszystkim dostatek i zdrowie.

Pewnej nocy Janowi objawiła się Matka Boża i przemówiła do niego: Janie, pragnę, abyś mnie oddał do kościoła, gdzie będą mogli nawiedzać mnie wszyscy ludzie. Jan zlekceważył jednak zalecenia Matki Boskiej, gdyż nie chciał, aby innym powodziło się w życiu równie dobrze jak jemu. Na gniew Boży nie trzeba było długo czekać. W krótkim czasie po objawieniu nadeszła straszna ulewa. Deszcz padał bez przerwy przez kilka dni i nocy. Zalał pobliskie wioski, a nurt płynącej wody zabrał figurkę matki Bożej z Dzieciątkiem aż do Waganowic. Gdy woda opadła, figura Madonny z Dzieciątkiem osiadła dokładnie w miejscu gdzie rosła złamana przed laty lipa, z której rzeźbiarz wykonał figurkę.

Mieszkańcy na pamiątkę tego wydarzenia postanowili w tym miejscu wybudować drewnianą kapliczkę i umieścić w niej Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W podzięce za to, że w czasie powodzi nie zginął żaden z mieszkańców Waganowic, nazwano ją Kapliczką Bożej Opatrzności.


opracował: Marcin Szwaja   

8 stycznia 2020 (fot. Marcin Szwaja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Waganowice, zbudowali, poświecili; [w:] Dziennik Polski, 23.05.2003 r., s. IV

  2. zbiory autora

  3. slomniki.info



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ