Kaplica pw. Bożego Narodzenia w Skorczowie

(woj.: świętokrzyskie / pow.: kazimierski / gm.: Kazimierza Wielka)


styczeń 2023 (fot. Marcin Szwaja)
styczeń 2023, wiezyczka z dzwonem na kaplicy z krzyżem
(fot. Marcin Szwaja)

Skorczów, 25-03-2023

Kaplica ariańska w Skorczowie - uzupełnienie

     Bardzo mało jest informacji na temat tego zabytku nieruchomego, znajdującego się przy kościele parafialnym w Skorczowie. Naprawdę, to w ogóle takich nie ma. Ale pomimo tej tajemniczości z zamierzchłych wieków, warto ją odwiedzić. To kolejny taki obiekt, ciekawy i godny poznania, jako trzeci obok budynku w Kolosach (opis w 24ikp) i Cieszkowach (opis w 24ikp). Taką ciekawostkę należy wymienić, że ta miejscowość to magiczne miejsce...

Ale o tym, będzie wkrótce, interesujący i obszerny artykuł...

     Zabytkowa budowla, z niezbadanymi do końca wątkami swej historii, znajduje się obok kościoła parafialnego w Skorczowie. A dokładnie poniżej, przy drodze, prowadzącej w stronę cmentarza. Odległą metrykę i punkt lokalizacyjny, potwierdza sąsiedztwo szeregu starych, kilkuset letnich drzew. Powstała w 1616 roku, o czym świadczy data nad portalem wejściowym.

styczeń 2023 (fot. Marcin Szwaja)

     Tylko według tradycji i przekazów ustnych, służyła jako zbór arianom zamieszkujących ten teren. Potem, przeszła pod jurysdykcję katolików i otrzymała nobilitację pod wezwaniem -Bożego Narodzenia. Odnowiona, ze szczególnym uwzględnieniem malowideł we wnętrzu, została w 1880 roku.

     Zbudowana na planie kwadratu, budulcem był kamień i cegła. Całość otynkowano i zabielono wapnem. Do wejścia prowadzą pięciostopniowe schody z fragmentem zdobionej bryły filaru. Drzwi są drewniane, ze starym zamkiem i łańcuchem, przymocowane do ściany za pomocą żelaznych okuć, kowalskiej roboty. Powyżej jest zdobiony portal, z obustronnym motywem roślinnym. Nad wyrytą datą 1616 jest herb Jastrzębiec oraz inicjały AD/GG.

styczeń 2023 (fot. Marcin Szwaja)
styczeń 2023, ozdobne, roślinne motywy wykute w kamieniu
(fot. Marcin Szwaja)
     Na przeciwległej ścianie, znajduje się krzyż z wizerunkiem Jezusa ukrzyżowanego, wykonany z kamienia. Poniżej jest otwór wentylacyjny. Nasuwa się pytanie: Czy pod kaplicą może znajdować się piwnica lub krypta grobowa? Tutaj pomocne byłyby prace badawcze i archeologiczne. Może takie, kiedyś będą tutaj przeprowadzone, by poznać prawdziwą historię tej kaplicy...

     Całość okrywa kolisty dach, wykonany z blachy z systemem odprowadzania wody, poprzez rynny. Na bocznych ścianach są okrągłe otwory okienne. Na szczycie jest dzwonnica (sygnaturka) zwieńczona krzyżem z dzwonkiem. U góry, w miejscu połączenia ścian z więźbą dachową, zamocowano drewniane ankry w postaci szalowanych desek.

Przedstawiony powyżej obiekt, widnieje w wykazie rejestru zabytków pod numerem: 196, (stary nr rej: 770 z 30.05.1972 roku).

opracowanie: Marcin Szwaja   

styczeń 2023 (fot. Marcin Szwaja)


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Czy w Skorczowie koło Kazimierzy Wielkiej byli arianie...; [w:] echodnia.eu
  2. Zdzisław Kuliś; Kaplica pw. Bożego Narodzenia w Skorczowie; [w:] 24ikp.pl z 29.06.2020 r.

  3. kazimierza.travel


Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/kaplice/skorczow_narodzenia1616/art.php