Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej

kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej (fot. Marcin Szwaja)

Dalewice, 22-07-2016

     Dalewice to wieś, mająca interesującą i obfitą w dokumenty historię, z której można utworzyć kilkuset stronicową monografię. To tam w centrum, na malowniczym wzniesieniu, od wieków w prastarej świątyni mieszka Matka Boska z dzieciątkiem Jezus. Sprawuje opiekę,chroni mieszkańców od nagłych nieszczęść i kataklizmów.

     Jest też kilka mniejszych obiektów, ale godnych uwagi, które mają istotne znaczenie dla życia liturgicznego lokalnej społeczności. Oto jeden z nich.

Skrzynkowa kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej w Dalewicach (niektórzy ze względu na to, że przymocowana ona jest do drewnianego pala zaliczają ją do kapliczek słupowych - ale nie jest to rzecz zasadnicza), znajduje się poniżej wzniesienia, przy tzw. "małym rondzie". Jest wizytówką i punktem odniesienia dla modrzewiowego kościółka z 1652 roku.

     Za szklaną ścianką, znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Daszek dwuspadowy, wykonany z blachy z motywem ozdobnym, pomalowany na czarny kolor. Całość zabytku utwierdzona jest na kwadratowym drewnianym słupie. Trzon jest osadzony w betonie, a całość otacza białe ogrodzenie, bardzo często połączone kolorowymi wstążkami (zazwyczaj w czasie tzw. "majówek").

kapliczka z XIX w. zdjęcie z roku 1914 (fot. zbiory autora)
     Data powstania obiektu datuje się na lata 1940-1950 r. Została umiejscowiona poniżej swojej poprzedniczki murowanej z XIX wieku. Była umieszczona na szczycie wzniesienia, wykonana z białego kamienia z miejscowej kopalni znajdującej się na "Kamieńcu" - przysiółek Zalipie. O tym przypomina stare czarno-białe zdjęcie z 1914 roku. Zostało wykonane przez ówczesnych właścicieli dworu - Marii i Józefa Trąbczyńskich.

     Obecny filar, zastąpił oryginał, który uległ niekorzystnym warunkom atmosferycznym, wykonał go miejscowy stolarz - Eugeniusz Grzywacz. Był to 1983 rok, o czym świadczy data wyryta w dolnej części drzewca. Do kapliczki prowadzą betonowe schody, dawniej kamienno-ceglane. Od pokoleń, otoczona troskliwą opieką przez mieszkańców wsi. Konserwacja, opis historyczny kapliczki i rewitalizację otoczenia wykonał (w czynie społecznym - będą dalsze opisy) w czerwcu 2016 roku Marcin Szwaja - Społeczny Opiekun Zabytków (autor niniejszego artykułu).

     Na terenie Dalewic znajduje się jeszcze kilka zapomnianych pamiątek. Moje działania, mam nadzieję przywrócą dawną świetność, a przede wszystkim pamięć i wiedzę o nich. Staną się one powodem do dumy, promocją mojej wsi. Jeśli chodzi o wolny czas, którego niektórym brakuje i cel kosztowny? Kwituję jednym zdaniem: Czas się traci przy oglądaniu telewizji, a pieniądze zabierają nadmiary słodyczy i inne szkodliwe używki. Wystarczą chęci i bezinteresowny cel. Pan Bóg chroni, ludzie nie muszą.

opracował: Marcin Szwaja   

zbiory autora
   publikacja: 22-07-2016

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/kaplice/dalewice_mbc/art.php