Koło przekładni
uzupełnienie

(woj.: małopolskie / pow.: krakowski / gm.: Słomniki)


logo muzeum (fot. muzeumsilnikow.pl)

Słomniki, 21-04-2021

     W wyniku korespondencji z kustoszami Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, udało się rozwikłać zagadkę stalowego koła ze starego młyna w Słomnikach.

     Artefakt ten z przeszłości techniki, to koło zamachowe, które za pomocą pasa transmisyjnego, napędzało urządzenia mielące ziarno na mąkę tegoż młyna.

     Koło pochodzi najprawdopodobniej (na 90%) z silnika firmy Kryzel&Wojakowski, a jego gabaryty budzą podziw. Cały zestaw, z instalacją rozruchową i pompą wodną ważył 6000 kg, czyli 6 ton. Samo to koło ważyło ponad 2 tony.

     Wykonane jest z żeliwa jako jeden z elementów, a cały zestaw pochodzi z Radomska, z Fabryki maszyn i odlewni żelaza. Miasto to leżało w dawnej guberni piotrkowskiej i było jednym z najbardziej uprzemysłowionych w tamtych stronach. Było także ważnym centrum ekonomicznym okręgu łódzkiego.

Firma Kryzel&Wojakowski w Radomsku zaczęła działalność w 1912 roku.

opracowanie: Marcin Szwaja   

silnik z podobnym modelem koła (fot. muzeumsilnikow.pl)

PS.
Tylko można sobie wyobrazić jaki dzięki temu silnikowi był: przerób produkcyjny młyna, dochód, proces technologiczny i kreatywność właściciela. Szkoda że tylko tyle, zostało po tym olbrzymim silniku...


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. muzeumsilnikow.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/inne/ob_slomniki_kolo/art02.php