Skarby skalbmierskiej kolegiaty - szaty liturgiczne

kapa, która została wykonana z użyciem pasów kontuszowych (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

Skalbmierz, 27-11-2015

     Zespół doktorantów i studentów Instytutu Historii Sztuki UJ, pod opieką dra hab. Andrzeja Betleja, przeprowadził w skalbmierskiej kolegiacie inwentaryzację zbioru starych szat liturgicznych. Członkowie zespołu twierdzą, że zasługują one na szersze poznanie i przebadanie przez historyków sztuki, bowiem wśród kilkudziesięciu szat znalazła się duża część bardzo cennych i wiekowych paramentów.

ornat i kapa z II połowy XVIII wieku z efektownymi haftami wypukłymi z nicią srebrną, naśladującymi ornament rocaille
(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

     Szczególną wartość historyczną, a także artystyczną, prezentuje ornat z końca XVI lub początku XVII wieku z bardzo dobrze zachowaną kolumną z haftem metalowym z nicią srebrną i złotą kładziony. Na uwagę zasługuje również kapa, która została wykonana z użyciem pasów kontuszowych - niegdyś popularne, dziś niewiele z nich zachowało się w muzeach, zaś niemal nie występują w posiadaniu parafii. Warto zwrócić także uwagę na ornat i kapę z II połowy XVIII wieku z bardzo dobrymi, efektownymi haftami wypukłymi z nicią srebrną, naśladującymi ornament rocaille.

ornat i kapa z II połowy XVIII wieku z efektownymi haftami wypukłymi z nicią srebrną, naśladującymi ornament rocaille (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

     Ważnym i cennym (ze względu na niewielką liczbę zachowanych przykładów) jest ornat wykonany z perskiej tkaniny pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. Szczególne miejsce w całym zbiorze zajmuje z kolei ornat z zachowaną inskrypcją fundacyjną, podarowany w 1700 roku przez kanonika Stanisława Józefa Humińskiego.

     Większość szat jest zachowana w dobrym stanie, jednakże pewna jej część, szczególnie szaty najcenniejsze pod względem historycznym i artystycznym, wymagają szybkiej konserwacji. Trudne dzieje Skalbmierza w okresie rozbiorowym i późniejszym przyczyniły się do nie zawsze bezpiecznego przechowywania szat liturgicznych, stąd na części z nich pozostały ślady kontaktu z wodą i mikrobami.

ornat z I połowa XX wieku ornat czerwony - połowa XVIII wieku
(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

     Krakowski zespół doktorantów i studentów zapewnia, że fachowa konserwacja powinna przywrócić im dawny blask. Członkowie zespołu wyrażają również nadzieję, że podjęta przez nich praca to tylko początek prac zarówno naukowych, jak i konserwatorskich, które w przyszłości pozwolą na odkrycie wszystkich skarbów skalbmierskiej kolegiaty i przyczynią się do lepszego poznania jej dziejów i wartości artystycznych wszystkich przechowywanych tam zabytków.

opracowanie: red.   

Źródło: informację przekazał ks. Marian Fatyga

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/inne/ob_skalbmierz_szaty/art.php