Krzewicielka oświaty wiejskiej...
Aniela Zdanowska

Aniela z Godlewskich Zdanowska
(fot. Muzeum Ziemi Miechowskiej - fb)

Proszowice, 28-08-2020

     Rola placówki oświatowej jakim jest szkoła w okresie niewoli zaborczych była bardzo potrzebna na polskie prowincji. Mimo zakazu używania języka polskiego, nasi przodkowie w ukryciu upowszechniali ojczystą mowę. W późniejszym czasie, dokonuje się rozkwit kół gospodyń wiejskich na tym terenie. Dzisiaj, ta organizacyjna tradycja osiągnęła najwyższy poziom. Te stowarzyszenia pojawiają się prawie w każdej miejscowości a w jej szeregi wstępują także mężczyźni-muzycznie uzdolnieni. Warto przypomnieć osobę, która była inicjatorką powstania tego lokalnego ruchu i propagatorkę edukacji w okolicy, przy szreniawskiej ziemi.

Aniela Zdanowska z domu Godlewska h. Gozdawa, urodziła się 17 kwietnia 1882 roku, w Klonowie (lub w Bukowskiej Woli koło Miechowa). Została ochrzczona w Racławicach. Była córka Gabriela Godlewskiego (1851-1909) i Pauliny Woźniakowskiej (1861-?), miała także młodszą siostrę Helenę (1884-1967).

     Na Ziemię Proszowska do Sierosławic przybyła w 1899 roku wraz z mężem Julianem Zdanowskim, gdzie Julian po śmierci ojca objął zarządzanie kluczem sierosławicko - śmiłowickim. Mieszkali śmiłowickim pałacu Zdanowskich. W 1917 roku przenieśli się na stałe do Lublina, a później do Warszawy.

Aniela i Juliusz Zdanowscy. Fotografia ze zbiorów pani Marii Osuchowskiej
(fot. miechowski_kuferek.manifo.com)
     Mocno angażowała się sprawy społeczności lokalnej. Uczestniczyła w walce o szkołę polską w byłym zaborze carskim. Jeszcze przed I wojną światową była założycielką pierwszych kół gospodyń wiejskich przy Centralnym Towarzystwie Rolniczym w Warszawie. KGW w Nowym Brzesku, Śmiłowicach, Sierosławicach, Gruszowie i Hebdowie. Wiejskie dziewczęta uczyły się uprawy warzyw, kwiatów. P. Aniela organizowała konkursy na najpiękniejsze ogródki. Dorastające dziewczyny uczyły się też szycia, haftu, gotowania, a nawet podstaw pielęgnacji niemowląt.

     Publikowała liczne artykuły w prasie, np. w: "Gazetce dla kobiet", Gazecie Rolniczej, "Przodownica". W "Słowie Warszawskim" napisała artykuł o Jutrzence", który przez działanie cenzury stał się bardzo popularny. Była członkinią Ligi Narodowej i jedną głównych postaci Narodowej Organizacji Kobiet. Uczestniczyła w zjazdach gospodyń wiejskich np. w Częstochowie (listopad 1929).

     Po śmierci męża (8.10.1937 r.) powróciła na stałe do Śmiłowic, ale zarząd dobrami śmiłowickimi przekazała swojemu siostrzeńcowi Gabrielowi Osuchowskiemu. Reforma rolna spowodowała utratę majątku i wyjazd jej ze Śmiłowic.

Zmarła bezpotomnie w 1970 roku i została pochowana obok męża, na cmentarzu parafialnym w Miechowie.

opracowanie: Marcin Szwaja, Andrzej Solarz   

17 lipca 2020, grobowiec Zdanowskich na cmentarzu parafialnym w Miechowie
(fot. Marcin Szwaja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Arkadiusz Fularski, Aleksander Gąciarz; Ze Śmiłowic do parlamentu; [w:] Dziennik Proszowicki - tygodnik proszowicki z 11.07.2009
  2. Stanisław M. Przybyszewski; Ziemianie, pałace, dwory i dworki nad Nidzicą i Szreniawą; Kazimierza Wielka 2007

  3. zbiory IKP
  4. zbiory autora

  5. palacsmilowice.com
  6. 24ikp.pl
  7. muzeum.miechow.pl
  8. bs.sejm.gov.pl
  9. pl.wikipedia.org
  10. dziennikpolski24.pl
  11. nieobecni.com.pl
  12. docplayer.pl
  13. pbc.gda.pl
  14. isk.bialystok.pl
  15. muzeum-niepodleglosci.pl
  16. wbc.poznan.pl
  17. sbc.org.pl
  18. repozytorium.uwb.edu.pl
  19. pther.eu
  20. dlibra.umcs.lublin.pl
  21. dlibra.kul.pl
  22. olskiezabytki.pl
  23. miechowski_kuferek.manifo.com
  24. wielcy.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/z/zdanowska_aniela/art.php