Strzelec pokładowy z 24. Eksadry Rozpoznawczej
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Strzelec pokładowy z 24. Eksadry Rozpoznawczej
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Strzelec pokładowy z 24. Eksadry Rozpoznawczej
Mieczysław Zakrocki

odznaka pilota M. Zakrockiego
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)
Mieczysław Zakrocki
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)
godło 24 eskadry rozpoznawczej
(fot. pl.wikipedia.org)

Proszowice, 31-08-2020

Mieczysław Zakrocki urodził się 7 Listopada 1914 roku w Pałecznicy, w powiecie miechowskim (obecnie jest to powiat proszowicki). Był synem Franciszka i Marianny Zakrockich. W księgach parafialnych kościoła w Pałecznicy odnotowano, że 11 lipca 1899 roku o godzinie 10.00 zawarto związek małżeński pomiędzy dwudziestoczteroletnim kawalerem urodzonym w Pałecznicy, Franciszkiem Zakrockim a urodzoną w Proszowicach, siedemnastoletnią panną Marianną Ciepichał. Młode małżeństwo w poszukiwaniu lepszego bytu, ponieważ nie mogli liczyć na odziedziczenie ojcowizny, postanowiło wyjechać na Śląsk.

     Franciszek Zakrocki znalazł pracę w założonej w 1815 roku kopalni węgla kamiennego "Niwka-Modrzejów" w Niwce (obecnie jest to część Sosnowca). Małżeństwo Zakrockich doczekał się pięciu córek (Heleny ur. 1903, Anieli ur. 1907, Zofii ur. 1909, Janiny ur. 1917 oraz Antoniny ur. 1921) i jedynego syna, Mieczysława urodzonego w 1914 roku w Pałecznicy.

     Mieczysław swoją młodość spędził w Niwce (w 1953 roku została włączona do Sosnowca), gdzie ukończył lokalną szkołę powszechną (obecnie jest to Szkoła Podstawowa nr. 15 im. Stefana Żeromskiego w Sosnowcu). Początkowo pracował w zakładzie mięsnym prowadzonym przez męża swojej siostry, Zofii. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej postanowił przyszłość swoją związać z wojskiem. Rozpoczął kurs na Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Po ukończeniu szkoły został przydzielony jako strzelec pokładowy do stacjonującej w Krakowie 24. Eskadry Liniowej (w kampanii wrześniowej jako "Eskadra Rozpoznawcza") wchodzącej w skład 2 Pułku Lotniczego.

mały Mieczysław wraz z najmłodszą siostrą Antoniną
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)
Mieczysław Zakrocki w stroju lotnika
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)
     Pod koniec sierpnia 1939 roku, po ogłoszeniu mobilizacji, 24 Eskadra Rozpoznawcza przeniosła się z Krakowskich Rakowic do Klimontowa pod Proszowicami na nowo powstałe lotnisko polowe (początkowo 28 sierpnia został przetransportowany rzut kołowy, natomiast 31 sierpnia dołączył rzut powietrzny). Dla kaprala Mieczysława Zakrockiego, urodzonego w Pałecznicy, był to powrót w rodzinne strony. Wraz z wybuchem II Wojny Światowej, 1 września 1939 roku, 24 Eskadra Rozpoznawcza początkowo weszła w skład lotnictwa Armii "Kraków", a następnie prowadziła rozpoznanie na korzyść sztabu naczelnego dowódcy lotnictwa oraz dowódcy Armii "Lublin".

     W kampanii wrześniowej, 24 Eskadra Rozpoznawcza, z biegiem czasu przesuwała się na wschód kraju, po Klimontowie przez Ułęż, Wronów, Łuszczów, Strzyżów, Kniahinin, Użyniec aż do lotniska polowego w miejscowości Gwoździec Stary przy granicy z Królestwem Rumunii. W okresie od 1 września do 17 września 24 Eskadra Rozpoznawcza wykonała 57 zadań bojowych. za udział w kampanii wrześniowej '39 został odznaczony Krzyżem Walecznych.

szlak bojowy 24 Eskadry Rozpoznawczej we wrześniu 1939
(fot. pl.wikipedia.org)

     Mieczysław Zakrocki ewakuując się z pogrążonej wojną ojczyzny, przez Rumunię przedostał się do Francji. Po upadku Francuzów, wraz z innymi członkami 24 Eskadry Rozpoznawczej, odpłynął do Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii, we wrześniu 1940 roku, został przydzielony do nowopowstałego 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego (No.307 Polish Night Fighter Squadron) jako strzelec pokładowy (po przezbrojeniu jednostki w samoloty nie mające stanowiska strzelca, musiał przeszkolił się na radionawigatora).

w Wielkiej Brytanii
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)
wizytacja
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)
Zakrocki uczestniczył w wielu lotach bojowych "Lwowskich Puchaczy" (taki przydomek nosił 307 DMN). W nocy z 15 na 16 kwietnia 1941 roku załoga samolotu Defiant I w załodze: pilot Maksymilian Lewandowski oraz strzelec Mieczysław Zakrocki uszkodziła niemiecki bombowiec Luftwaffe Heinkel He 111. 19 czerwca 1943 roku, już jako nawigator, w załodze z pilotem Jerzym Pełką uczestniczył w walce powietrznej w której wspólnie z innymi załogami zaliczono zestrzelenie niemieckiego samolotu rozpoznawczego dalekiego zasięgu (Blohm & Voss Bv 138).

     W czerwcu 1944 roku starszy sierżant Mieczysław Zakrocki został skierowany na miesięczne szkolenie do "No. 54 Operational Training Unit RAF". 2 grudnia 1944 roku, już po powrocie do 307 Dywizjonu, wykonując lot ćwiczebny, wraz z pilotem Stanisławem Kohutem na wyremontowanym samolocie Mosquito, z nieznanych przyczyn samolot rozbił się niedaleko bazy lotniczej w Church Fenton w Anglii. Starszy Sierżant Mieczysław Zaktocki został pochowany na cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent hr. Nottinghamshire. Został odznaczony między innymi: Krzyżem Walecznych (czterokrotnie) oraz Polową Odznaką Pilota.

Przy sporządzaniu biogramu wykorzystano materiały udostępnione przez siostrzeńca M. Zakrockiego - Wojciecha Maja.

opracowanie: schronyproszowice.pl - Mateusz Serwatowski   

grób naszego rodaka w Newtan
(fot. archiwum rodzinne W.Maja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Olgierd Cumft, Hubert K. Kujawa; Księga Lotników Polskich poległych, zmarłych i zaginionych 1939 1946; Warszawa 1989
  2. Jerzy Pawlak; Polskie Eskadry w latach 1918-1939; Warszawa 1989
  3. Jerzy Pawlak; Polskie Eskadry w Wojnie Obronnej 1939; Warszawa 1982

  4. schornyproszowice.pl
  5. pl.wikipedia.org
  6. niebieskaeskadra.pl
  7. listakrzystka.pl
  8. polishairforce.pl
  9. genealodzy.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ