Dla Ciebie gra, Twoja orkiestra..., kapelmistrz i kompozytor
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Dla Ciebie gra, Twoja orkiestra..., kapelmistrz i kompozytor
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Dla Ciebie gra, Twoja orkiestra..., kapelmistrz i kompozytor
Piotr Wcisło

zapis nutowy marszu "Perkusista" Piotra Wcisło
(fot. 65-lecie Orkiestry Dętej...)
Piotr Wcisło
(fot. 65-lecie Orkiestry Dętej...)

Dalewice, 21-04-2020

Piotr Wcisło urodził się w Przemęczankach (parafia Radziemice) w 1935 roku. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął po ukończeniu szkoły średniej w 1952 roku. Wtedy to wstąpił w szeregi sąsiedniej orkiestry Dętej "Sygnał". A ta istniała już od trzech lat, założona w 1949 r. przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Zielenicach.

     Przyszły kapelmistrz charakteryzował się od najmłodszych lat zdolnościami i talentem muzycznym. Tutaj, został wzięty pod uwagę, gdy był już członkiem orkiestry wojskowej w czasie odbywania służby w latach 1956-57 w miejscowości Bemowo Piskie (dawne województwo olsztyńskie). W 1959 roku, zalicza kurs dyrygencki zorganizowany w Krakowie, w sławnym "Pałacu pod Baranami". Tą specjalizację ukończył z wyróżnieniem po trzech latach.

     Od 1962 roku zaczął kierować rodzimą orkiestrą. A trzeba wspomnieć że to były czasy nie łatwe. Przede wszystkim ze względu na utrudniony lub całkowity brak obecnej już technologii w postaci: kserokopiarka, telefon czy samochód. Aby pozyskać fundusze na swą działalność inicjował organizowanie zbiórek, zabaw tanecznych, pozyskiwał prywatnych sponsorów. Kwoty pieniężne uzyskiwano także podczas świąt Bożego Narodzenia na tzw. "kolędach" - polegała na odwiedzaniu przez orkiestrę gospodarstw w danej wsi a za swoje granie byli obdarowywani kwotami pieniężnymi, gorącym i słodkim poczęstunkiem.

1963, Piotr Wcisło na festiwalu orkiestr w Sieciechowicach
(fot. 65-lecie Orkiestry Dętej...)

     Piotr Wcisło oprócz swojej macierzy współpracował z okolicznymi orkiestrami jak: Wrocimowice, Prandocin, Nasiechowice, Słomniki, Radziemice, Łętkowice, Niegardów. Pisał dla nich tzw. "marszówki".

     Posiadał także talent kaligraficzny, który w sposób czytelny i wyraźny przedstawiał zapis nut. A te spod jego ręki prezentowały się w końcowym efekcie jak małe arcydzieło. Zielenicki kapelmistrz i muzyk był ambitnym samoukiem, cały czas sam kształcił się i nie posiadał formalnego wykształcenia muzycznego.

     Po jego śmierci zorganizowano I Festiwal orkiestr dętych im. Piotra Wcisło w 28 czerwca 2009 roku. Podsumowany przez swoich przyjaciół i znajomych: Wierzymy że nawet będąc tam w niebie, zawsze słucha jak gra Twoja Orkiestra z Zielenic. Praca, którą wykonał procentuje do chwili obecnej.

festiwal w Proszowicach w 2005 r.
(fot. 65-lecie Orkiestry Dętej...)

     W orkiestrze grał przez 56 lat, jako trębacz. Do końca swego życia aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym swego zespołu, jako członek i muzyk. Jeszcze kilka dni przed śmiercią brał udział z orkiestrą w X Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach.

     Uczestniczył w najważniejszym wydarzeniu w skali ogólnopolskiej jakim było przyprowadzenie wraz z pielgrzymami obrazu Matki Boskiej Zielenickiej do Częstochowy. To tam, na Jasnej Górze, 19 czerwca 1983 roku, odbyła się koronacja tej świętej ikony przez papieża Jana Pawła II.

1983, Intronizacja obrazu Matki Boskiej Zielenickiej, pierwszy od prawej Piotr Wcisło
(fot. 65-lecie Orkiestry Dętej...)

     Jako nauczyciel i mentor wychował wiele pokoleń uczniów i adeptów muzyki, przekazując swoją wiedzę i umiejętności. Spod jego pióra wyszło wiele autorskich utworów. Tworzył marsze defiladowe takie jak: "Perkusista", "Senator", "Starosta", Prezes", "Paweł". Oraz marsze żałobne: "Pogrzebowe dzwony", "Wieńce i kwiaty", "Apel żałobny". Był także aranżerem, rozpisując na cały skład zespołu ponad 100 pieśni kościelnych i kolęd. Oraz kilkanaście innych utworów. To był muzyk przez wielkie "M" Oprócz swojej własnej rodziny miał też drugą - orkiestrę, której poświęcił swój talent muzyczny. Był nauczycielem i wzorem dla uczniów, których bardzo wielu przewinęło się przez jego dom. Wszystkich darzył dużą życzliwością i cierpliwością. Chociaż nie posiadał formalnego wykształcenia muzycznego, miał ogromną wiedzę muzyczną, którą osiągnął dzięki samokształceniu. Na jego pogrzebie obiecaliśmy, że za rok (w 2009) zorganizujemy festiwal jego imienia - wspomina wiceprezes i kornecista orkiestry, Marek Słowiński.

Zmarł w czerwcu 2008 roku i został pochowany obok swej żony Marii z domu Kura (1934-2006), na cmentarzu parafialnym w Zielenicach.

na zielenickim cmentarzu pogrzeb śp. Piotra
(fot. 65-lecie Orkiestry Dętej...)


opracowanie: Marcin Szwaja   

Zielenice cmentarz, grobowiec rodzinny w którym pochowany jest Piotr Wcisło
(fot. Marcin Szwaja)


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. 65-lecie Orkiestry Dętej "Sygnał" z Zielenic; Kraków 2014 (zdęcia pochodzą z tej publikacji)

  2. "Dziennik Polski" tygodnik proszowicki z 27 czerwca 2009 roku
  3. kilka zdjęć autora publikacji z cmentarza parafialnego w Zielenicach



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ