Zasłużona nauczycielka
Paulina Szopa

Paulina Szopa (fot. nk.pl)

Proszowice, 31-07-2019

Paulina Szopa, zasłużona nauczycielka w dawnym powiecie miechowskim. Urodziła się 3 sierpnia 1907 r. w Przemyślu. Była córka Bronisława Orobińskiego i Parakiewii z domu Florko.

     W 1925 roku ukończyła seminarium Nauczycielskie w Przemyślu, u sióstr Urszulanek. Pracowała na Polesiu jako nauczycielka, w szkole gdzie kierownikiem był jej mąż Franciszek Szopa (biogram 24ikp: TUTAJ). Była to miejscowość Pożerzyn w rejonie Brześcia nad Bugiem.

     W 1940 przyjechała do Przemyśla. Kontynuuje pracę w Szkole Podstawowej w miejscowości Kniarzyce. Po wybuchu wojny niemiecko-rosyjskiej, przyjechała do Budziejowic, do rodziny męża. Okresowo, mieszkają w Klimontowie. Uczyła tam na tzw. tajnych kompletach, realizując program w zakresie szkoły średniej.

     Po wyzwoleniu, w roku 1945, przyjechała do Słomnik i zaczęła pracując w szkole podstawowej. W takich przedmiotach jak: język polski, historię, j.niemiecki, j.rosyjski. Po powrocie męża z niewoli rosyjskiej, razem wyjechali do Radoczy koło Wadowic.

     Pracując w szkole podstawowej, dodatkowo, ukończyła 2-letnie Studium Pedagogiczne Nauczycielskie. Do Miechowa przyjechała Paulina Szopa w roku 1955. Została zatrudniona jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora. Po przejściu na emeryturę pracowała w PDDz w Miechowie, jako nauczycielka muzyki.

wśród swoich uczniów (fot. nk.pl)

Została odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

     Zmarła 12 listopada 1993 r. w Miechowie. Została pochowana obok swojego męża Franciszka, na miejscowym cmentarzu.

Marcin Szwaja   

grób Pauliny i Franciszka Szopy z Budziejowic na cmentarzu w Miechowie
(fot. zbiory autora)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Jerzy Mrożkiewicz; Cmentarz parafialny w Miechowie; Kraków 2007

  2. zbiory własne

  3. nk.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/s/szopa_paulina/art.php