Dzisiaj jest niedziela, 03 października 2022 r.   (275 dzień roku) ; imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy M.Dzień Lokatora    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Podchorąży "Kobuz" z pułku "Baszta" - batalion "Bałtyk"
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl


Podchorąży "Kobuz" z pułku "Baszta" - batalion "Bałtyk"
Bohdan Staniewski ps. Kobuz

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 21-09-2020

Bohdan Zygmunt Staniewski urodził się 2 maja 1919 roku w Czuszowie, w powiecie miechowskim (obecnie proszowicki). Jego rodzicami byli Józef Bohdan Staniewski, ówczesny administrator majątku Czuszów, oraz Stanisława Borzuchowska h. Leliwa. Józef i Stanisława doczekali się dwójki dzieci, syna Bohdana oraz córki Anny (urodzonej w 1921 roku) - biogram TUTAJ. Wkrótce po narodzinach córki, Stachna (tak Stanisławę nazywali najbliżsi) nieoczekiwanie zmarła. Po śmierci żony, Józef, wraz z dziećmi przeprowadził się do Warszawy, gdzie ponownie ożenił się z piętnaście lat młodszą Zofią Kwiatkowską. Z drugą żoną miał córkę Marię (urodzoną w 1928 roku) oraz dwóch synów, Romana (urodzonego w 1923 roku) i Marka (urodzonego w 1929 roku).

     Rodzina Staniewskich zamieszkała w podwarszawskich Gołąbkach. To właśnie w tej niewielkiej, podwarszawskiej miejscowości (w 1977 roku Gołąbki zostały włączone do Warszawy, obecnie w dzielnicy Ursus) wychowywał się urodzony w Czuszowie Bohdan. Niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej, Bohdan rozpoczął prace w nowo utworzonych Polskich Liniach Lotniczych "LOT" - w wydziale Aerofotogrametrycznym w charakterze technika mierniczego. Z powodu wykonywanej pracy o charakterze strategicznym, Bohdan był zwolniony ze służby wojskowej, z tego też powodu nie uczestniczył w kampanii wrześniowej.

     Józef Bohdan Staniewski wychował swoje dzieci w duchu patriotycznym. Dlatego też najstarsze dzieci Józefa; Bohdan, Anna oraz Roman nie mogli biernie przyglądać się okupacji ich ukochanej ojczyzny. Najstarszy syn, Bohdan w 1942 roku wstąpił do powołanej w lutym 1942 roku Armii Krajowej. Przyjął pseudonim "Kobuz". Wiosną 1944 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Bohdan Zygmunt Staniewski ps. "Kobuz" walczył w powstaniu w pułku "Baszta", batalion "Bałtyk" pod dowództwem Eugeniusza Ladenbergera - ps. Burza.

     Wydarzenia z godziny "W" tak wspomina "Wojtek" - kolega z batalionu "Bałtyk": 1 sierpnia nasza drużyna specjalna podchorążych, w czwartym plutonie, dostała stosunkowo dobre uzbrojenie, bo wyrzutnię odcisków przeciwczołgowych Piata z sześcioma pociskami! Byłem pierwszym amunicyjnym. Dzidek, pseudonim "Kobuz", czyli Bohdan Staniewski był celowniczym i "Głaz", czyli Piotr Haase był drugim amunicyjnym. "Kobuz" miał pistolet "Colt", parę granatów i parę butelek zapalających, więc to nie tak źle było.

     Bohdan Staniewski wraz ze swoim batalionem walczył na następujących odcinkach: atak na "Basy" róg Narbutta i Kazimierzowskiej, obrona rogu Puławskiej i Odyńca, atak na Dworkową - ośrodek żandarmerii, atak na Narbutta i obrona budynku. Podchorąży Bohdan Staniewski (we wrześniu 1944 roku otrzymał awans) na kilka dni przed upadkiem Mokotowa został postrzelony w lewy obojczyk. Po kapitulacji powstania, do końca kwietnia 1945 roku, przebyła w obozie jenieckim Stalagu X B Sandbostel (numer jeńca 221744).

     29 kwietnia 1945 roku obóz jeniecki w Sandbostel został wyzwolony przez Brytyjczyków. W lipcu 1945 roku "Kobuz" został przyjęty do II Korpusu we Włoszech, gdzie rok później ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii (z dniem 1 lipca 1946 roku został mianowany podporucznikiem rezerwy Artylerii). Ostatnim transportem, pod koniec 1946 roku przybył do Anglii.

     W Wielkiej Brytanii ukończył Polish University College w Londynie. W latach 50 XX wieku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako mierniczy w firmach budowlanych. Podporucznik Bohdan Zygmunt Staniewski ps. "Kobuz" zmarł 1 sierpnia 2008 roku.

Został odznaczony między innymi: Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

opracowanie: schronyproszowice.pl - Mateusz Serwatowski   

nekrolog Bohdana Zygmunta Staniewskiego
(fot. zbiory autora)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. schornyproszowice.pl
  2. 1944.pl
  3. pl.wikipedia.org
  4. myheritage.pl
  5. polskatimes.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  3  poniedziałek
[13.30]   (Proszowice)
Spotkanie z udziałem minister Agnieszki Ścigaj
październik  4  wtorek
październik  5  środa
październik  6  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ