Nowoczesny wymiar sołtysowania
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Nowoczesny wymiar sołtysowania
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Nowoczesny wymiar sołtysowania
Klaudia Rojewska

(fot. zbiory autora)

Proszowice, 6-08-2022

Klaudia Rojewska
(fot. zbiory autora)
     Najważniejszą osobą we wsi był i jest sołtys. Posiada zaufanie, szacunek, mądrość, ambicje, doświadczenia życiowe. To człowiek mający "posłuch" u sąsiadów, o których dba i się troszczy. Choć tę istotną funkcję w poszczególnym sołectwie, pełnili do niedawna tylko mężczyźni, to coraz więcej na to stanowisko wybiera się przedstawicielki płci pięknej. A że są to trafne decyzje i w pełni uzasadnione, pora przedstawić taką panią sołtys przez duże S, która aktywnie działa w naszym powiecie (proszowickim). Jest nią...

Klaudia Rojewska urodziła się 19 września 1991 roku w Proszowicach. Jest absolwentką Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w rodzinnym miasteczku. Jej fascynacją i uwieńczeniem edukacji były studia, na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Był to kierunek bezpieczeństwo narodowe ze szczególnym uwzględnieniem - służb mundurowych.

     Miesiąc czerwiec to szczególny czas w życiu prywatnymi oraz służbie lokalnej pani Klaudii. Po zawarciu związku małżeńskiego przeniosła się i zamieszkała wraz z mężem w Stogniowicach. Można przypuszczać lub podejrzewać, że człowiek z miasta nie odnajdzie się na wsi...? Bo przecież taka opinia jest ogólnie znana, ale nie w tym przypadku. Nasza bohaterka przeczy temu sloganowi i to bardzo ;)...

z mężem Mateuszem, pierwsze dożynki w roli sołtysa (fot. zbiory autora)

     Pani Klaudia doskonale się odnalazła w wiejskiej krainie, z przysiółkami Hektary, Pagórek, Podwierzbie. 18 stycznia 2019 roku na zebraniu, uzyskuje mandat zaufania i zostaje wybrana panią sołtys Stogniowic. Tu warto, wręcz trzeba wspomnieć: "Dekalog (+1) obowiązków sołtysa":
  1. Sołtys jest organem wykonawczym sołectwa.
  2. Jest wybierany na zebraniu wiejskim.
  3. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka.
  4. Korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  5. Reprezentuje sołectwo na zewnątrz, pełni funkcję reprezentacyjną i wykonawczą.
  6. Zwołuje zebrania wiejskie.
  7. Realizuje uchwały rady gminy i upowszechnia tą wiedzę wśród swoich mieszkańców.
  8. Dokonuje poboru podatków rolnych i leśnych.
  9. Uczestniczy w sesjach rady gmin, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania.
  10. Zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.
  11. Wpływanie na wykorzystanie aktywności mieszkańców, służącej poprawie gospodarki i warunków życia w sołectwie.
     Pani Klaudia sołtysuje już czwarty rok. Jest godna w stu procentach tego stanowiska i poniekąd wzorem, jak powinna wyglądać rola obrotnego sołtysa, w obecnej Polsce. Uhonorowana została tytułem sołtysa roku 2020 w powiecie proszowickim (plebiscyt organizowanym przez Gazetę Krakowską). Jej dokonania pomimo młodego wieku są imponujące, jest ich bardzo wiele i te najważniejsze należy opisać, wyróżniając pkt. 5 i 11 z "Dekalogu":

"Serce" na plastikowe nakrętki
(fot. zbiory autora)
Jako "nowa" pani Sołtys, na początku kadencji, wspólnie z mieszkańcami sołectwa uporządkowała tzw. "gęsi rynek", przy wsparciu burmistrza i Urzędu Gminy. Ten skwer od tamtej pory po dzień dzisiejszy, przez swoją lokalizację i zagospodarowanie - jest wizytówką wioski. Jest inicjatorką i fundatorką masztu przy budynku wiejskim, na którym wraz z OSP i KGW z okazji różnych świąt państwowych, uroczyście podnosi flagę na maszt. W kilka miesięcy po wyborze przeszła chrzest bojowy, kiedy to 23 maja 2019 roku, wioskę nawiedziła duża powódź i wraz z mieszkańcami od południa do późnych godzin nocnych, pracowała przy budowie zapór zabezpieczających domostwa przed zalaniem.

     Gdy pojawiła się w naszym regionie pandemia, czynnie - wespół z KGW, Radą Sołecką, OSP uczestniczyła w akcji pomocy (zbiórka artykułów spożywczych i przemysłowych, szycie maseczek...).

     5 lipca 2021 roku, zorganizowała I Piknik Sołecki. Nad kulinarną oprawą czuwało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Częścią rozrywkową dla dzieci zajmowała się animatorka kultury pani Sylwia Jęczmionek z Nowego Brzeska. Żywą lekcję historii zaprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Bojowych Schronów z Proszowic, pokazując swe eksponaty militarne, pamiątki z I i II wojny światowej. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie z OSP Stogniowice oraz zaprzyjaźniona jednostka OSP Górka Stogniowska.

przekazanie darów dla Ukrainy
(fot. zbiory autora)
     25 października 2021 roku, w czasie trwania jej kadencji oddano do użytku zatokę, która zapewnia bezpieczeństwo przy drodze powiatowej.

     Jako członkini KGW Stogniowice, wraz z tym kołem, jest obecna na kiermaszach przedświątecznych i lokalnych wystawach. Na tegorocznym, który odbył się na proszowickim rynku, mimo kapryśnej aury, właśnie to stoisk pośród barw, rozmów i uśmiechów, "kipiało" smakiem jak również zapachem. Były własnoręcznie wykonane ozdoby, tradycyjne palmy. Był żurek i zakwas, zaczyn pod tą zupę, buraczki z chrzanem, domowe ciasta i hit czyli tzw.: smarowidło Stogniowickie.

     Cieszy fakt, że zwyczaj święcenia palm podczas Wielkiej Nocy (na wzór Lipnicy Murowanej), od kilku lat jest kontynuowany w kościele parafialnym w Proszowicach. I tak imponujących rozmiarów można było podziwiać, tą pamiątkę ludową ze wsi Stogniowice. Jej główną projektantką była pani Anieli Krzyściak i spadkobierczyni tegoż talentu - Klaudia Rojewska.

     Logo KGW Stogniowice, to kwiaty na tle mapy osady, a logo stowarzyszenia logo Sołectwa Stogniowice, to biała gęś na tle mapy osady.

OSP Stogniowice (fot. zbiory autora)

     Z udziałem mieszkańców swej wioski, prowadziła warsztaty w Przedszkolu nr 2 w Proszowicach w grupie "Wesołe Kotki", z okazji Dnia Mamy. Dzieci z pomocą pań, wykonały kwiatki z bibuły kolorowej i syropki z cytryny oraz limonki.

     Choć w tej wiosce, widać na każdym kroku współpracę międzypokoleniową, to pani sołtys w swych inicjatywach nie ogranicza się do "własnego podwórka".

     Jako członki Sołectwa Stogniowice angażując się w pomoc, obiera nowe trasy. Tak wiosną tego roku, nawiązała współpracę z innymi sołectwami, z własnych zbiórek dostarczyli dary żywność, leki, środki higieniczne, koce i materace do PCK Przeworsk. Także wolontariat i pomoc osób potrzebującym, przeważnie dzieci jest jej bliska sercu. Takie tematyczne akcje i kwesty organizowała w budynku wiejskim Stogniowice nr 25 od mieszkańców Sołectwa i sympatyków.

     Jednym z ważnych symboli jaki "zakotwiczył" w centrum osady, jest metalowe serce na plastikowe nakrętki. Jest "matką chrzestną" tej inicjatywy, przy udziale Rady Sołeckiej i KGW. Było to pierwsze takie serce w gminie i pierwsze w powiecie proszowickim, z czego są bardzo dumni.

piknik rodzinny, od prawej: sołtys Dodowa - Ewa Całek, wiceminister - Norbert Kaczmarczyk, sołtys Stogniowic - Klaudia Rojewska, animatorka kultury - Sylwia Jeczmionek
(fot. zbiory autora)

     Uczestniczyła w warsztatach dla KGW z Gminy Skała, podczas których poruszano temat tradycji ludowej, stanowiącej o naszym, wspólnym, regionalnym bogactwie kulturowym. Także w tym miasteczku, dostarczyła po raz kolejny dary, tym razem dla uchodźców z Ukrainy.

     27 lutego 2022 roku, jako członkini delegacji, w grupie samorządowców z regionu proszowickiego i z panią sołtys Dodowa Ewą Całek, gminy Radziemice, też aktywnie działającą (a z którą prywatnie się przyjaźni, ich współpraca sołectw przebiega pomyślnie), była w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na spotkaniu z wiceministrem-posłem na Sejm RP Norbertem Kaczmarczykiem (rodem z Czajęczyc). Podczas tej wizyty, poruszano zagadnienia związane z polską wsią. Przy okazji wręczyli, nasze produkty regionalne.

     Jako sołtys Stogniowic pani Klaudia Współpracuje również z miejscową parafią. W proszowickiej, gotyckiej świątyni, przygotowała wraz z sołectwem Górka Stogniowska oprawę i zorganizowała całą uroczystość Nabożeństwa Fatimskiego (uroczystości obchodzone są każdego 13 dnia miesiąca, od maja do października i organizowane przez poszczególne wioski i ulice - 1 nabożeństwo, jeden organizator).

wyjazd z panią sołtys sołectwa Dodow, gmina Radziemice Ewa Całek, do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(fot. zbiory autora)

     Pani Klaudia 5 marca 2020 roku, wraz z grupą mieszkańców sołectwa, założyła i powoła do życia jednostkę strażacką, jest jej niezbędnym ogniwem. Oprócz funkcji wiceprezesa, ukończyła kurs podstawowy, uzyskując tytuł strażaka ratownika. W późniejszym czasie, podniosła swoje kwalifikacje, kończąc kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. To odpowiedzialne stanowisko nie jest na pewno przypadkiem, bowiem jest córką kierowcy - ratownika proszowickiego oddziału ratunkowego, z 40-letnim stażem. Wiadomo, że służba pod patronatem św. Floriana jest wymagająca, pełna trudu, obowiązkowości, i determinacji, w tej roli nasza pani sołtys też się doskonale sprawdza. To jej pasja i kolejne marzenie wyśnione i spełnione.

     Logo OSP Stogniowice, to znak straży na mapie osady. Wszystkie trzy wizytówki organizacji zaprojektował pan Dariusz Tomasiewicz, członek rady soleckiej oraz naczelnik OSP Stogniowice.

     Wracając do głównego tematu wiejskich funkcjonariuszy publicznych, to stale trzeba wzbogacać swą wiedzę i podnosić kwalifikacje. Tak więc, by być na bieżąco, a nawet krok do przodu, uczestniczyła w dwóch szkoleniach. W tym 3-dniowym dla sołtysów i rad sołeckich w Jaroszowcu i z taką samą ilością dni, tym razem dla przedstawicieli KGW z województwa Małopolskiego w Szaflarach w programie pt: "Pionierki cyfrowej transformacji na wsi".

nabożeństwo Fatimskie (fot. zbiory autora)

     12 marca 2022 roku, obchodzono w Gminie i Powiecie Proszowice Dzień Sołtysa zorganizowany przez burmistrza - Grzegorza Cichego. Honorowym gościem był wicemarszałek województwa małopolskiego - Łukasz Smółka oraz prezes Stowarzyszenia Małopolskich Sołtysów - Grzegorz Przybyło. Na tej uroczystości była też pani sołtys Stogniowic - Klaudia Rojewska.

     To było ważne wydarzenie dla niej, choć trwało zaledwie kilka godzin. Potem wróciła do domu i rodziny, aby w swym sołectwie, we wspólnocie międzysąsiedzkiej dalej pozytywnie i wzorowo działać.

święto sołtysa z wicemarszałkiem województwa małopolskiego - Lukaszem Smółka oraz prezesem stowarzyszenia małopolskich sołtysów - Grzegorz Przybyło
(fot. zbiory autora)

osobiście z kosą selekcjonowała kłosy zboża wraz z innymi członkami KGW
(fot. zbiory autora)
     Jej praca nie idzie na marne, daje efekty. Cały czas, nieprzerwanie, trwa na swoim stogniowickim posterunku. Pod koniec czerwca pani Klaudia ze swym "przyrodnim dziadkiem", osobiście z kosą selekcjonowała kłosy zboża wraz z innymi członkami KGW, które będą poddane zasuszaniu i przeznaczone będą do wieńca dożynkowego.

     Nawiązując do znanego powiedzenia ludowego, odnoszącego się też do określenia człowieka, z tej mąki będzie chleb. Bo taki gospodarz wsi, a zarazem sołtys z pasją to prawdziwy skarb, unikat, wzór do naśladowania.

     Wyraziste, zaplatane dwa warkocze, to jej osobisty pomysł na imige-look, w którym dobrze się czuje i jest pozytywnie odbiera przez innych. Jak sama podkreśla: uczestnictwo w dożynkach jest dla mnie ważnym aspektem, podtrzymywania tradycji ludowych.

     Sołectwo Stogniowice, Rada Sołecka, KGW Stogniowice, OSP Stogniowice już mają swojego opiekuna i ambasadora w regionie, jaki jest Klaudia Rojewska. Ta dama z różowymi warkoczami, cały czas cementuje współpracę z lokalnymi organizacjami nie tylko z gminy Proszowice, ale również całego powiatu. Reprezentuje swoje sołectwo na świętach kościelnych i państwowych.

opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. zbiory autora

  2. Co wolno sołtysowi?; [w:] samorzad.infor.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ