Jeden z listy "Księża Wyklęci"...
    Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024 r.   (110 dzień roku) ; imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Jeden z listy "Księża Wyklęci"...
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Jeden z listy "Księża Wyklęci"...
Stanisław Połetek


Proszowice, 19-04-2022

     Wykaz żołnierzy zaangażowanych w działalność patriotyczną czy społeczną jest tematem, pod względem historycznym solidnie opracowanym. Dlatego trzeba wspomnieć o sługach bożych instytucji kościelnej, którzy też wiernie służyli ojczyźnie i ludziom. Pomimo zagrożenia utraty zdrowia niekiedy życia, niezłomnie pełnili swoje funkcje, czując się pełnowartościowymi Polakami. Jednym z nich był...

ks. Stanisław Połetek
(fot. zbiory autora)
Ksiądz Stanisław Połetek urodził się 17 kwietnia 1917 roku w Przemęczanach (parafia Zielenice). Był synem chłopskiej rodziny Piotra i Marii z domu Roch. Edukację początkową pobierał w zielenickiej szkole. Od 1930 roku, przez pięć lat był wychowankiem saleziańskiego zakładu im. ks. Jana Bosko w Oświęcimiu.

     Przez rok odbył nowicjat zakonny w Czerwińsku nad Wisłą i w 1936 złożył profesję czasową w Towarzystwie św. Franciszka Salezego. W latach 1936-38 uczęszczał do gimnazjum Salezjanów w Marszałkach (powiat Kępno), gdzie otrzymuje czasowe śluby zakonne.

     Do 1941 r. przebywał w rodzinnej miejscowości, pomagając rodzicom na gospodarstwie. Studiował teologię w kieleckim seminarium duchownym i 5 maja 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze. Pierwsze owoce pracy można było dojrzeć, gdy był wikariuszem w Pacanowie. Wraz z parafianami czynnie brał udział w odbudowie zniszczonego podczas wojny kościoła. Ponadto nauczał religii w lokalnej szkole i kierował placówką "Caritas". Utrzymywał służbowe kontakty z działaczami konspiracyjnej organizacji Służba Wolnej Polsce.

     2 lipca 1948 został przeniesiony do Kielc jako wikariusz parafii katedralnej i prefektem w Szkole Podstawowej nr 1, Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Kielcach. Był w tym czasie obserwowany, zastraszany, inwigilowany przez funkcjonariuszy PRL-u. Dokonano także przeszukiwania na jego plebani.

     27 listopada 1948 r., został aresztowany i przewieziony do budynku kieleckiego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Państwa, skąd zbiegł. Przez kilka dni ukrywał się w różnych miejscowościach, po czym trafił do Przemęczan. I tutaj ukrywał się przez 5 miesięcy. Pełnił konspiracyjną funkcję kapelana domu zakonnego Felicjanek w Dobranowicach, przez niecały rok, w międzyczasie obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

     8 października 1950 r., dokonuje się drugie aresztowanie księdza Połetka. Został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach, iż będąc w Pacanowie nie powiadomił o działaniu antyustrojowego związku i że udzielał się w WIN / SWP. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jest jednym z 293 księży skazanych. Poprzez brutalne przesłuchanie i traktowane, próbowano wymusić na nim zeznanie obciążające kardynała Adama Sapiehę i biskupa sandomierskiego Lorka za rzekomą zdradę Ojczyzny. Lecz dzięki jego bohaterskiej postawie i ks. Stefana Rzemieńca z Kamieńczyc (gmina Kazimierza Wielka), nie wydali nikogo. Jak i tajemnicy WIN (Wolność i Niepodległość) podziemia z okręgu małopolskiego.

     Dwa lata przebywał w więzieniu kieleckim i w Raciborzu. Ojciec Stanisława pisał podanie o ułaskawienie syna do Bieruta, lecz sprawa nie została pozytywnie rozpatrzona.

     Po zwolnieniu pracował jako wikariusz w Bytomiu, będąc prefektem w szkole podstawowej i średniej. Potem był wikariuszem w Miechowie i w Olkuszu, gdzie wziął udział w obronie katolickiego krzyża na cmentarzu grzebalnym. Od lutego 1962 roku, po tułaczce duszpasterskiej osiadł na stałe w Skale. W tym mieście w pełni mógł wykazać swoje zaangażowanie, co jest efektem pamięć i wdzięczność po dzień dzisiejszym. Zapisał się mieszkańcom jako dobry gospodarz, który uregulował sprawy majątkowe, odnowił, ubogacił kościół, otoczenie plebani i cmentarza.

kościół w Skale (fot. zbiory autora)
ks. Stanisław Połetek podczas uroczystości w Skale 1973 r; "Skała, zarys dziejów..."
(fot. zbiory autora)

     Wokół kościoła wybudowano małe kaplice z figurami Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa, które służyły podczas obchodów święta i oktawy Bożego Ciała.

     W 1985 zbudował kaplicę ku czci fundatorki Skały - błogosławionej Salomei. Szczególnie propagował jej kult i wiedzę na terenie Małopolski. Prowadził także prace remontowe w filialnym kościółku na skalnym Grodzisku, wzniesiony wraz z klasztorem Klarysek przez Bolesława Wstydliwego, brata Salomei. Nastąpiła elektryfikacja dzwonów w miejscowej dzwonnicy. Wszystkie te prace dokonał w trudnym czasie rządów samorządowych i partyjnych. W 1985 roku, Skałę odwiedził koronowany przez Ojca Świętego obraz Matki Boskiej Zielenickiej (z rodzinnej parafii ks. Połetka).

Należał do grona księży diecezji kieleckiej niezwykle aktywnych w duszpasterstwie i w tworzeniu podstaw gospodarczego funkcjonowania parafii Skała koło Krakowa. Był śledzony przez UB, przeżył grozę komunistycznego śledztwa, więzienia. Jako proboszcz zapisał się trwale w pamięci parafian ze Skały jako wspaniały duszpasterz i gospodarz wspólnoty parafialnej... - cytat z Duszpasterz...

     Uzdolniony muzycznie, uczył śpiewu pieśni religijnych, dzięki temu utworzył na terenie parafii zespół synodalny. Dbał o życie liturgiczne i duchowe parafii czego licznym efektem było grono ministrantów i powołania kapłańskie. Kolejno był: wice-dziekanem dekanatu sułoszowskiego, kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Wiślickiej, prałatem oraz członkiem Diecezjalnej Komisji Artystyczno-Budowlanej.

Z ks. Franciszkiem Blachnickim i ks. kardynałem Karolem Wojtyłą organizował diecezjalne duszpasterstwo oazowe.

     Jeszcze przed śmiercią miał wielkie plany konserwatorskie wobec przybudówki, dzięki tym inicjatywom proboszcz i jego parafia w diecezji kieleckiej w gronie najlepszych.

     Zmarł 19 listopada 1988 roku i został pochowany krypcie kaplicy, na cmentarzu parafialnym w Skale. Społeczność Skały w ufundowała 19.listopada 1998 r., tablicę w kaplicy bł. Salomei Piastówny. Jest także patronem jednej z ulic miasta.

opracowanie: Marcin Szwaja   

kaplica cmentarna na cmentarzu parafialnym w Skale, gdzie pochowany jest ksiądz Stanisław Połetek
(fot. zbiory autora)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Piotr Trzcionka; Skała, zarys dziejów miasta; Kraków 1994
  2. Jan Kot; Bogu i Ojczyźnie, tobie Polsko; Kraków 2005
  3. ks. Daniel Wojciechowski; Duszpasterz na miarę komunistycznych czasów; [oline:] iap.pl

  4. zbiory autora

  5. mogily.pl



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  19  piątek
[9.00]   (Proszowice)
konkurs "Oczarowani bajką" - etap powiatu proszowickiego
kwiecień  20  sobota
[12.00]   (Proszowice)
GET READY Proszowice 2024
kwiecień  21  niedziela
[17.00]   (Nowe Brzesko)
przedstawienie dla dzieci, Królewna o złotym sercu
kwiecień  22  poniedziałek
[10.00]   (Proszowice)
Talenty Małopolski 2024 - eliminacje powiatu proszowickiego
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ