Pomagał założyć zakładową komórkę Solidarności
Zbigniew Pałetko

 (fot. as)

Proszowice, 21-02-2009

     Zbigniew Pałetko urodził się we Wroninie 18 stycznia 1941 roku, jego matka Aleksandra z domu Nowicka zajmowała się domem a ojciec Michał był rolnikiem. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał do Biórkowa Wielkiego, później do technikum Rolniczego w Czernichowie. Po zdaniu matury dostał się do Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, gdzie studiował na wydziale rolniczym. WSR ukończył w 1967 roku broniąc pracy magisterskiej "Regeneracja i przenoszenie indukcji kwitnienia u eksplantatów Brassica napus var. Oleifera w hodowli in vitro" i od 1 grudnia 1967 roku podjął pracę w Krakowskiej Hodowli Roślin oddział Radziemice jako stażysta.

     Dzięki swojej wiedzy i zdolnościom szybko awansował, w 1975 roku został Dyrektorem placówki w Radziemicach, a w 1982 zostaje Głównym Specjalistą w centrali w Krakowie.

dowód nadania feralnego listu (fot. as)
     Kariera zawodowa zostaje przerwana w 1985 roku jego zwolnieniem z pracy. Przyczyną tego była inwigilowanie przez agentów oraz służbę bezpieczeństwa powiatową i wojewódzką. Nie bez znaczenia było zaangażowanie się Zbigniewa Połetko w działalności związku zawodowego "Solidarność", pomagał założyć zakładową komórkę związku, dał jej lokal i w miarę swoich możliwości ułatwiał jej działanie. W prawdzie na liście do internowania znajdował się już w 1981 roku jednak dopiero 4 lata później został pozbawiony pracy. Najprawdopodobniej jednym z powodów zwolnienia z pracy był list który napisał on do Lecha Wałęsy.

     Jego przymusowe bezrobocie trwało prawie 4 lata od 18 września 1985 roku do 31 sierpnia 1989, od 1 września zaczął pracować jako nauczyciel w Szkole Podstawowej we Wrocimowicach, w latach 91 - 95 uczył w SP w Radziemicach. Po paroletniej przygodzie w szkolnictwie został emerytem i poświęcił się swojej pasji pisarskiej.

Andrzej Solarz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/p/paletko_zbigniew/art.php