Profesor, elektronik z Muniakowic
Stanisław Nowak

Stanisław Nowak (źródło: Twarze Wydziału Elektrotechniki AGH...)
Stanisław Nowak (źródło: Twarze Wydziału Elektrotechniki AGH...)

11-07-2018

Stanisław Nowak, profesor zwyczajny, doktor habilitowany, inżynier technologii elektronicznej. Urodził się w Muniakowicach, 21 września 1931 roku. Maturę zdobył w Liceum w Proszowicach. W 1957 roku ukończył Wydział Łączności na Politechnice Wrocławskiej. Doktoryzował się na tej uczelni w 1968 roku, a w 1987 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1992 roku.

     W latach 1972-1980 pełnił funkcję kierownika Oddziału Krakowskiego Przemysłowego Instytutu Elektroniki, a w latach 1981-1984 zajmował stanowisko dyrektora OBR Mikroelektroniki i Rezystorów (Telpod). W 1984 roku objął stanowisko kierownika Katedry Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracował tu do czasu przejścia na emeryturę (2001 r.).

     Od 2001 roku pracował w Instytucie Technologii Elektronowej Oddział w Krakowie na stanowisku profesora zwyczajnego.

     Od 1960 roku był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, International Microelectronic Assembling and Packaging Society (IMAPS) - President of Poland Chapter (czterokrotnie). Nalezał także do Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN (trzy kadencje).

     Głównym obszarem badań naukowych, którym poświęcał szczególną uwagę, były technologie i materiały funkcjonalnie dla elektroniki. Jest autorem 180 publikacji naukowych, w tym współautorem 5 książek, 29 patentów. Promotor 12 rozpraw doktorskich.

Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim OOP i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zmarł 18 kwietnia 2012 r., pochowany jest na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

prof. Stanisław Nowak z żoną Zofią (źródło: Twarze Wydziału Elektrotechniki AGH...)
zabawa z wnukami (źródło: Twarze Wydziału Elektrotechniki AGH...)
Córka Jadwiga Szmyd tak zapamiętała ojca: Naszego Tatę zawsze będziemy wspominać jako człowieka niezwykle aktywnego i pogodnego, pełnego radości życia. Zawsze oprócz pracy zawodowej, która była jego największą pasją, lubił robić coś więcej. Chyba największym Jego hobby było majsterkowanie. Kolejne pokoiki, schody, ławki czy inne udogodnienia na ukochanej przez Rodziców działce w Więckowicach pojawiały się jak grzyby po deszczu. Stodoła, która tam stała, przechodziła kolejne przeobrażenia. Stawała się coraz bardziej przytulna i wygodna. Tato bardzo lubił organizować biesiady, ponieważ był bardzo towarzyski.

opracował Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Twarze Wydziału Elektrotechniki AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie w latach 1952-2012
  2. Wspomnienia córek profesora Stanisława Nowaka: Barbary Brunarskiej i Jadwigi Szmyd; w: Twarze Wydziału Elektrotechniki AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie w latach 1952-2012

  3. historia.agh.edu.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/n/nowak_stanislaw/art.php