Dzisiaj jest niedziela, 02 października 2022 r.   (275 dzień roku) ; imieniny: Racheli, Sławy, Teofila +św. Aniołów Stróżów,Dzień bez Piwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Zasłużona para, w dwóch gminach jednego powiatu...
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl


Zasłużona para, w dwóch gminach jednego powiatu...
Jolanta i Bogusław Nowakowie

Jolanta i Bogusław Nowak, zdjęcie z grobowca rodzinnego na cmentarzu w Proszowicach
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 2-07-2020

Człowiek nie umiera póki o nim pamięć trwa. Dla uzasadnienia tego powiedzenia, zaprezentuję sylwetkę znanego małżeństwa które prawie dekadę temu działała w naszym regionie. Niech pamięć o Nich stale trwa i nigdy nie umiera.

Bogusław Nowak urodził się w 1958 roku, w Kowarach, jako syn Tadeusza i Adeli. Wykształcenie zdobywał w Krakowie: na Wyższej Szkole Pedagogicznej - "technik" i Politechnice Krakowskiej - jako "elektrotechnik". W tym mieście też rozpoczynał pracę w Technikum Łączności. W latach 1992-98 zarządza Szkołą Podstawową w Radziemicach jako dyrektor. Po odejściu ówczesnego wójta Krzysztofa Wilka obejmuje jego posadę.

Bogusław i Jolanta Nowak
(fot. zbiory autora)
     Za jego kadencji wybudowano nowy budynek Gimnazjum im. Jana Pawła II, założono klub piłkarski Milenium Radziemice w 2000 roku, którego jest pierwszym prezesem. Przez jedną, 4 letnią kadencję, do 2002 roku, był członkiem Rady Powiatu i do 2006 r. starostą proszowickim. Zarząd tego urzędu tworzył także Janusz Wróblewski (wójt Gminy Koniusza) i Włodzimierz Kazimierz Doniec. Po karierze samorządowca, objął stanowisko dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach, pełniąc je do tragicznej śmierci.

Jolanta Nowak urodziła się w 1959 roku, w Sędziszowie Małopolskim koło Rzeszowa. Z wykształcenia, zamiłowania oraz zainteresowań - muzyk, plastyk i animator kultury. Pracę rozpoczęła w Radziemicach na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej. Po wygraniu konkursu na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Koniuszy, została zatrudniona w nim na pełnym etacie od 1.02.1992 r. Ambitna, w planach miała uruchomienie, dziecięcego - Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca. Lubiła muzykę i śpiew. Od 2000 roku, przez 11 lat była dyrektorką gimnazjum w Radziemicach, do tragicznej śmierci. Za jej kadencji uczniowie 3 klas, plasowali się jako najlepsi w powiecie proszowickim z przedmiotów humanistycznych egzaminu.

     Cytat z artykułu Pana Zbigniewa Pałetki: Ilość finalistów oraz tematyka konkursów w roku szkolnym 2010/11 z Gimnazjum w Radziemicach: 2 finalistów konkursu przedmiotowego z geografii, 2 finalistów konkursu z historii, 1 finalista konkursu tematycznego: "Tadeusz Kościuszko-żołnierz wolności". 2 finalistów w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy: "Renesans w Krakowie", 3 laureatów konkursu recytatorskiego im.H.L.Morstina, 4 stypendystów: "Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

     W 2002 roku, zorganizowany był "zjazd koleżeński" w którym uczestniczył rodowity kowarnianin - Bogusław Nowak. Spotkanie miało na celu integrację osób, które mimo że zrobiły "karierę w świecie" nie zapomniały o swoich korzeniach i pochodzeniu.

"Zjazd koleżeński" w 2002 r., w Kowarach przed remizą OSP, drugi z prawej Bogusław Nowak
(fot. Strażacy ziemi proszowickiej)
     Ich "ostatnie pożegnanie" zgromadziło wielkie rzesze przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, uczniów i znajomych. W jednym z przemówień tak pożegnał zmarłych słowami- ówczesny burmistrz Jan Makowski: Ty Jolu byłaś zawsze sympatyczna, uśmiechnięta, z łatwością nawiązywałaś kontakty z dziećmi. Ty Bogusiu, byłeś trochę nieśmiały, życzliwy, o radosnym spojrzeniu. Byliście ambitni i pracowici, swoje opinie wygłaszaliście spokojnie, nie ignorując zdania innych.

     Zginęli niedzielę, 26 czerwca 2011 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Łopoń koło Wojnicza. Pogrzeb odbył się 30 czerwca, na cmentarzu parafialnym w Proszowicach. Na stałe mieszkali w Piotrkowicach Małych. Osierocili dwóch synów Krystiana i Patryka.

opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Zbigniew Pałetko; Jolanta i Bogusław Nowakowie-wspomnienie; Proszowice 2.07.2011
  2. Światło się nie zapaliło...; 24IKP z 28 czerwca 2011
  3. Aleksander Gąciarz; Tragedia pod Wojniczem; Dziennik Proszowicki
  4. "Express Koniuszy"- miesięcznik samorządu terytorialnego; nr 4, z dnia 31.03.1992
  5. Strażacy ziemi proszowickiej - OSP Kowary; Bochnia 2011idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  2  niedziela
[13.00]   (Proszowice)
Jesienny piknik strzelecki i zwyczaje babiego lata
[14.00-18.00]   (Nowe Brzesko)
Rodzinne Święto Latawca
październik  3  poniedziałek
[13.30]   (Proszowice)
Spotkanie z udziałem minister Agnieszki Ścigaj
październik  4  wtorek
październik  5  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ