Mało znana poetka rodem z Pławowic
Maria Morstin-Górska h. Leliwa

Maria Helena Morstin-Górska
(fot. Górscy herbu Boża Wola)
herb Leliwa, Leliwczyk, Leliwita
(fot. pl.wikipedia)

Proszowice, 18-09-2020

Maria Helena Morstin-Górska herbu Leliwa urodziła się 9 lipca 1893 roku, w Pławowicach. Była córką Ludwika Morstina (właściciela dworu we wsi w powiecie miechowskim) i Anieli z hrabiów Lubienieckich herbu Rola. Jej starszym bratem był Ludwik Hieronim Morstin (znany dramaturg, poeta, powieściopisarz, eseista i tłumacz).

     Nauki początkowe pobierała w domu rodzinnym. Biegle władała językiem angielskim i francuskim. Maturę zdała w 1912 roku, w gimnazjum SS. Urszulanek w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagielońskim studiowała filologię polską i francuską do lat dwudziestych XX w.

     28 sierpnia 1923 roku, wzięła ślub z Franciszkiem Górskim a ceremonia odbyła się właśnie tu w Pławowicach. Z nim miała dwoje dzieci: Ludwika (21.12.1924) i Annę (7 września 1926 r.).

     W okresie międzywojennym współpracowała z krakowskim dziennikiem "Czas", wileńskim miesięcznikiem, a następnie dwutygodnikiem "PAX" i warszawskim kwartalnikiem "Verbum".

     Na ziemi proszowickiej, w rodzinnym majątku była współorganizatorem dwóch zjazdów poetów (1928-1929), gdzie gościła najpopularniejszą elitę intelektualną ówczesnej Polski.

     Podczas drugiej wojny światowej, mieszkała w Krakowie w domu przy alei Krasińskiego 14. Tutaj, współdziałała z miejscowym podziemiem kulturalnym. To miejsce było też szczególnym ośrodkiem życia kulturalnego, tworząc zespół redakcyjny "Tygodnika Powszechnego i Znaku". Przyjaźniła się m.in.: Zofią Starowieyską-Morstinową, Jerzym Turowiczem, Jackiem Woźniakowskim z Biórkowa Wielkiego. Zajmowała się także pisaniem artykułów publicystycznych o tematyce kulturalnej i religijnej oraz tłumaczeniem pozycji literackich pisarzy zachodnioeuropejskich.

     Tematyką nadrzędną Marii Morstin-Górskiej był liryka nastrojowa o zamyśleniach i refleksjach nad życiem ludzkim, jego wartością (starość, choroba, przemijanie, śmierć...). Ukazały się jej trzy tomy poezji: "Elegie" - 1920, "Błyski latarni" - 1928, "Krąg miłości" - 1929.

zjazd poetów w Pławowicach 1928, w górnym rzędzie od lewej: Zofia Starowieyska-Morstnowa, Antoni Słonimski, Maria Morstin-Górska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Morstinowa, Jarosław Iwaszkiewicz; w dolnym rzędzie: Józef Wittlin, Leopold Staff Jan Lechoń, Ludwik Hieronim Morstin, Emil Zegadłowicz Julian Tuwim
(fot. wopita.com)

     Przyjaciel Antoni Gołubiew tak ją wspomniał: Był to umysł rzeczowy i logiczny, precyzyjnie rozróżniający, co w danym zagadnieniu jest istotne. Co zaś uboczne, lub marginesowe, przy jednoczesnym zaangażowaniu każdą ważniejszą sprawą, człowiekiem, książką, myślą. A także umiała bystro patrzeć i wnioskować.

     U schyłku życia straciła wzrok i w okresie wakacyjnym przebywała w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Zdobyła tam umiejętność pisania "na ślepo" maszyną do pisania. Dzięki czemu do końca życia, samodzielnie pisała listy i swoje utwory. Rzadko udzielała się publicznie, jako jeden z nielicznych i ostatnich występów autorskich był w Krakowie. Wydarzenie miało miejsce w lokalu Związku Literatów Polskich, gdzie opowiadała o swojej życiowej poezji.

czerwiec 1928 - zjazd literatów Pławowicach w posiadłości Ludwika Hieronima Morstina z okazji pobytu w Polsce tłumacza Paula Cazina, widoczni m.in.: Antoni Słonimski, Emil Zegadłowicz (siedzi pierwszy z lewej), Józef Wittlin (stoi pierwszy z lewej), Leopold Staff (siedzi drugi z lewej), Jarosław Iwaszkiewicz (siedzi czwarty z lewej), Jan Lechoń (siedzi trzeci z lewej), Paul Cazin (siedzi czwarty z prawej), Ludwik Hieronim Morstin (stoi z prawej), Julian Tuwim (siedzi trzeci z prawej), Maria Morstin-Górska
(fot. audiovis.nac.gov.pl)

Zmarła w dawnym mieście Królów Polskich nad Wisłą dnia 14 października 1972 roku. Pochowana jest na cmentarzu Salwatorskim w dzielnicy Zwierzyniec.

opracowanie: Marcin Szwaja   

marzec 1935 - wręczenie nagród laureatom konkursu dramatycznego w Krakowie; uczestnicy uroczystości: Maria Morstin-Górska, Józef Gałuszka, Karol Hubert Rostworowski, dr Józef Flach, Mieczysław Kaplicki, I laureat Marian Niżyński, II laureat Jerzy Braun, dr Kazimierz Kumaniecki, W. Górecki, profesor K. Frycz, Ludwik Hieronim Morstin
(fot. audiovis.nac.gov.pl)


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Krystyna Górska-Gołaska; Górscy herbu Boża Wola; Poznań 2000

  2. zbiory IKP

  3. audiovis.nac.gov.pl
  4. 24ikp.pl
  5. geni.com
  6. dziennikpolski24.pl
  7. pl.wikipedia.org
  8. sejm-wielki.pl
  9. fanbook.news
  10. culture.pl
  11. wydawnictwoznak.pl
  12. wopita.com

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/m/morstin_maria/art.php