Dzisiaj jest niedziela, 02 października 2022 r.   (275 dzień roku) ; imieniny: Racheli, Sławy, Teofila +św. Aniołów Stróżów,Dzień bez Piwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Proszowicki "Ryś"
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl


Proszowicki "Ryś"
Tadeusz Łakomski

legitymacja Krzyża Pamiątkowego
(fot. zbiory autora)
(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 3-11-2020

Tadeusz Łakomski według posiadanych dokumentów, urodził się 17 stycznia 1915 roku, w Krakowie. Można jednak przypuszczać, że jego miejsce urodzenia, to rodzinna miejscowość jego rodziców - Proszowice, w ówczesnym powiecie miechowskim (obecnie jest to powiat proszowicki). Rodzeństwo Tadeusza urodziło się właśnie w tej podkrakowskiej miejscowości; Genowefa Feliksa (ur. 1906), Zenon Stanisław (1908), Stanisław Józef (1911-1911), Alfred Jan (1917) oraz Jan (1919).

     Jak możemy przeczytać w księgach parafialnych kościoła w Proszowicach, 6 lutego 1905 roku został zawarty związek małżeński pomiędzy: Leonem Łakomskim mieszczaninem kawalerem lat 26 mającym, synem Romualda i Karoliny z Kubackich, małżonków Łakomskich, mieszczan z Proszowic, urodzonym i mieszkającym w Proszowicach, - I Anielą Kozerską panną lat 19 mającą, córką Sebastiana i Eleonory ze Zbereckich, małżonków Kozerskich mieszczan, urodzoną i mieszkającą w Proszowicach. Jak widać nic nie wskazuje na to, że rodzina Łakomskich mogłaby wyprowadzić się z Proszowic.

     Tadek Łakomski wychował się w rodzinie mieszczańskiej, w której patriotyzm był dość mocno zakorzeniony. Niejaki Andrzej Łakomski, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, odznaczył się męstwem w bitwach pod Racławicami oraz Szczekocinami. Czy był spokrewniony z Tadeuszem? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że trzynaście lat starszy kuzyn Tadka, urodzony 8 września 1902 roku w Proszowicach Jan Stanisław Sadowski, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

legitymacja Krzyża Pamiątkowego
(fot. zbiory autora)
legitymacja Medalu Wojska
(fot. zbiory autora)
Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii
(fot. zbiory autora)
     Wychowany w podkrakowskich Proszowicach, Tadeusz Łakomski, prawdopodobnie swoją przyszłość wiązał z karierą w Wojsku Polskim (podobnie jak jego kuzyn, Kapitan Jan Stanisław Sadowski). Świadczy o tym posiadany przez niego dyplom ukończenia szkoły podchorążych. Nie udało się ustalić poczynań podchorążego Łakomskiego w Kampanii Wrześniowej - wiadomo, że 19 września 1939 roku w Litewskiej miejscowości Szyrwinty dostał się do niewoli jenieckiej. W sowieckich obozach jenieckich przebywał do 1941 roku.

     30 lipca 1941 roku, na mocy porozumienia Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz Rządu Związku Radzieckiego (układ Sikorski-Majski), nawiązano stosunki dyplomatyczne. Zawarto porozumienia o wzajemnej pomocy i tworzeniu na terenie ZSRR Armii Polskiej z amnestionowanych obywateli II Rzeczypospolitej. Podchorąży Tadeusz Łakomski dołączył do utworzonej we wrześniu 1941 roku w Tatiszczewie koło Saratowa 5 Wilieńskiej Dywizji Piechoty, która to w sierpniu 1942 ewakuowała się wraz z innymi oddziałami polskimi do Iranu.

     W lutym 1944 roku, Podchorąży Tadeusz Łakomski, wraz z 13 Wileńskim Batalionem Strzelców "Rysie" został przetransportowany do południowych Włoch, gdzie mieli się włączyć we walki na Półwyspie Apenińskim. Pierwszym zadaniem "Rysiów" było zluzowanie nad rzeką Sangro 2 Marokańskiej Dywizji Piechoty. Wychowany w Proszowicach Łakomski, wraz z 13 Wileńskim Batalionem Strzelców, uczestniczył w słynnej bitwie o wzgórze Monte Cassino oraz Ankonę - miasto w środkowych Włoszech. 13 października 1944 roku batalion "Rysie" rozpoczął kampanię w Apeninach. Początkowo zajęli pozycje obronne wzdłuż drogi prowadzącej z S. Paulo do Montegranelli. 17 października 13 Wileński Batalion Strzelców przeszedł do ofensywy zdobywając miejscowości C. Conazzero, Santa Sofia oraz Gaelata.

     Podchorąży Tadeusz Łakomski zginął 19 października 1944 roku w okolicach Santa Sofia-Gaelata. Następnego dnia został pochowany na lokalnym cmentarzu w Santa Sofia z którego później został ekshumowany na Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Został odznaczony między innymi: Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska, Gwiazdą Italii, Gwiazdą za Wojnę, Krzyżem za Monte Cassino.

opracowanie: schronyproszowice.pl - Mateusz Serwatowski   

oświadczenie Leona Łakomskiego, że zmarły Tadeusz to jego syn
(fot. zbiory autora)
wiadomość wysłana przez Tadeusza do rodziny w Polsce (za pośrednictwem Czerwonego Krzyża)
(fot. zbiory autora)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. schornyproszowice.pl
  2. rysie.montecassino.eu
  3. krzyz.montecassino.eu
  4. montecassino.eu
  5. indeksrepresjonowanych.pl
  6. polskicmentarzbolonia.pl
  7. wbh.wp.mil.pl
  8. pl.wikipedia.org
  9. genealodzy.pl
  10. geneteka.genealodzy.plidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  2  niedziela
[13.00]   (Proszowice)
Jesienny piknik strzelecki i zwyczaje babiego lata
[14.00-18.00]   (Nowe Brzesko)
Rodzinne Święto Latawca
październik  3  poniedziałek
[13.30]   (Proszowice)
Spotkanie z udziałem minister Agnieszki Ścigaj
październik  4  wtorek
październik  5  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ