Dzisiaj jest niedziela, 02 października 2022 r.   (275 dzień roku) ; imieniny: Racheli, Sławy, Teofila +św. Aniołów Stróżów,Dzień bez Piwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Żyjemy z żoną przez całe życie w duchu katolickim
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl


Żyjemy z żoną przez całe życie w duchu katolickim
Tadeusz Ludwin

Tadeusz Ludwin jest kościelnym już 20 lat (af)

3-01-2009

     W pierwszy dzień Nowego Roku w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sierosławicach uroczyście obchodzono 20. lecie pracy na stanowisku kościelnego pana Tadeusza Ludwina.

     Parafia Sierosławice została wydzielona z parafii Hebdów nie tak dawno. W 1975 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod obecny kościół. Dzień przed wyborem na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły bp Jan Gurda poświęcił ołtarz główny w kościele. Kościół w 2005 roku konsekrował bp Kazimierz Ryczan. A bohater naszego tekstu objął funkcję kościelnego 1 stycznia 1989 roku. Jubilat liczy 68 lat, jest mieszkańcem Śmiłowic, gdzie mieszka w domku jednorodzinnym z żoną Elżbietą, przez wiele lat prowadził gospodarstwo rolne. Zapytany, co spowodowało, że zdecydował się na objęcie funkcji kościelnego w parafii Sierosławice po odchodzącym poprzedniku Franciszku Bodziochu odpowiada.

- Żyjemy z żoną przez całe życie w duchu katolickim. Zawsze witaliśmy razem biskupów i księży w imieniu parafii. Być może taka postawa zaowocowała tym, że zaproponowano mi funkcję kościelnego. Po namowach żony, zdecydowałem się, ale pod warunkiem, że tylko na rok. Później nikt już nie chciał słyszeć o rezygnacji, a dziś mija równe 20 lat od tamtych chwil.

     Pan Tadeusz jest człowiekiem spokojnym, pogodnym i skromnym. Doskonale pamięta poszczególne lata swej pracy. Poproszony przez nas opowiada o poszczególnych latach.

 (af)
- Przez pierwsze trzy miesiące pracowałem z ks. Zbigniewem Janiczkiem, ale on szybko objął funkcję prowincjała zakonu Pijarów. Później przez 10 lat pracowałem ze śp. ks. Antonim Jędrzejkiem, a teraz od blisko już 10. lat współpracuję z ks. dr Henrykiem Bogdziewiczem. Przez te 20. lat kościół bardzo się zmienił, wszyscy proboszczowie bardzo się starają, aby jak najwięcej zrobić. Z najważniejszych prac wymieńmy: Ks. Janiczek wybudował plebanię i zrobił posadzkę w kościele. Za Ks. Jędrzejka zakupiono ławki do kościoła, wybudowano ogrodzenie, wykonano boazerię w kościele, chór. A za obecnego proboszcza przeprowadzono remont kościoła, wykonano nowy marmurowy ołtarz wraz chrzcielnicą i pulpitem, wymalowano kościół, wykonano witraże, zakupiono meble do zachrystii, przebudowano plebanię, wyłożono kostkę brukową. A przecież to wszystko kosztuje - mówi.

     I choć kościół w Sierosławicach wraz z otoczeniem, w ciągu mijających 20. lat zmienił się nie do poznania, to sposób podróżowania Jubilata pozostaje od lat niezmienny. Z miejsca zamieszkania do kościoła jest blisko 2,5 km. Pan Tadeusz tą drogę codziennie przemierza po kilka razy.

- Kiedyś jazda rowerem po "krajówce" była czymś normalnym. Przy dzisiejszym ruchu na tej drodze nie czuję się bezpiecznie podróżując po tej trasie. A jeżdżę dużo. Jak wynika z moich obliczeń, sumując jazdę z 20. lat spokojnie objechałbym kulę ziemską.

W pierwszy dzień Nowego Roku wiele osób dziękowało w kościele panu Tadeuszowi za lata pracy w parafii.

 (af)
- Dziękując za 20 lat pracy, na stanowisku kościelnego w naszej parafii składam serdeczne podziękowania panu Tadeuszowi. Lista posług i postaw jest długa u pana Tadeusza, którego cechuje duża pracowitość i pogoda ducha. Każdy z nas jest zadowolony z jego pracy. Szczęść Boże na kolejne lata pracy - mówił proboszcz parafii Sierosławice ks. dr Henryk Bogdziewicz.

     Wśród składających życzenia nie zabrakło też samorządowców z parafii Sierosławice, w tym sołtysów i przedstawicieli Rad Sołeckich, z Kuchar, Śmiłowic, Sierosławic, Dolan i Jaksic. Sam Jubilat czuł się skrępowany uroczystością jubileuszu.

- O wiele bardziej lubię wykonywać swoją codzienną pracę kościelnego, niż przemawiać. Ale korzystając z okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim za współpracę ze mną przez tak wiele lat - mówił Tadeusz Ludwin.

     Na koniec uroczystości głos zabrał proboszcz.

- Z okazji Nowego Roku życzę wszystkiego najlepszego. Niech Matka Boża ma nas w swojej opiece - mówił ks. Henryk, który 3 marca 2009 obchodził będzie 10. lecie pracy duszpasterskiej w parafii Sierosławice.

Arkadiusz Fularski   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  2  niedziela
[13.00]   (Proszowice)
Jesienny piknik strzelecki i zwyczaje babiego lata
[14.00-18.00]   (Nowe Brzesko)
Rodzinne Święto Latawca
październik  3  poniedziałek
[13.30]   (Proszowice)
Spotkanie z udziałem minister Agnieszki Ścigaj
październik  4  wtorek
październik  5  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ