Ze Lwowa do Proszowic
Mieczysław Lewandowski

Mieczysław Leon Lewandowski (1904-1980) (fot. zbiory rodzinne)

7-02-2017

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych."

     Mamy wielką przyjemność przypomnieć Państwu sylwetkę Mieczysława Lewandowskiego (1904-1980) wielkiego działacza kultury i człowieka wielce zasłużonego dla Proszowic. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Lewandowskiej-Herman Miejska Biblioteka Publiczna w Proszowicach pozyskała wiele ciekawych materiałów dotyczących życia pana Lewandowskiego, które umieściliśmy na stronie archiwum biblioteki: TUTAJ.

Mieczysław Leon Lewandowski, wieloletni nauczyciel w Szkole Podstawowej w Proszowicach. Urodził się 10 kwietnia 1904 roku w miejscowości Polana w pow. lwowskim (w leśniczówce Polana). Leśniczówka słynęła ze zjazdów na polowania, gościła nawet austriackiego arcyksięcia Rudolfa, który wraz ze świtą cesarską odbywał tu łowy. Był synem Antoniego i Heleny.

     Jako 16 letni chłopiec między 12 a 18 sierpnia 1920 r. walczył w Wielkiej Bitwie o Lwów, jako ułan III Dywizjonu Jazdy. Został w niej lekko ranny w prawe ramię (rana postrzałowa). Podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie w małych miejscowościach na Kresach. Za działalność propagującą polskość banda UPA wymordowała jego rodzinę.

(fot. zbiory rodzinne)

     Po zakończeniu II wojny światowej związał się z Proszowicami. Był dyrektorem szkoły, nauczycielem m.in. geografii i wychowania plastycznego. Działał w ZHP, organizował obozy i drużyny harcerskie. Utalentowany muzycznie prowadził chóry, zespoły muzyczne i kapele.

(fot. zbiory rodzinne)

     Założył pierwszą powojenną bibliotekę w Proszowicach, której podwaliny stanowił księgozbiór stworzony z ponad 8 tys. egzemplarzy książek. Za swoją działalność otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz liczne nagrody.

     Pasją pana Mieczysława było malarstwo. Jego barwne akwarele dokumentujące między innymi historię Proszowic prezentowane były na wystawach plastyków amatorów i zdobywały nagrody w konkursach plastycznych.

akwarela M.Lewandowski - zbrodnia w Pohorylcach, marzec 1944, mord na rodzinie p. Mieczysława, zginęli: teściowie, żona Janina z d. Seńczuk i jedenastoletni syn Zbigniew, on sam ocalał ukryty w piwnicy (fot. zbiory rodzinne)
M.Lewandowski - "Stary Rynek" - 1959 r. (fot. zbiory rodzinne)

     Poprzez swoją działalność i twórczość wywarł olbrzymi wpływ na współczesnych mu proszowian. Chcemy, aby pamięć o nim pozostała żywa. Wielu ludzi zostało obdarowanych jego pięknymi akwarelami, które do tej pory zdobią ściany wielu domów.

Uwaga: Archiwum się ciągle rozrasta o nowe dokumenty! Prosimy śledzić jej stronę. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę lub pomoc w uzupełnianiu archiwum o nowe, ciekawe materiały.

MBP Proszowice   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/l/lewandowski_mieczyslaw/art.php