próba_artykuł_na_poziomie_3
Edward Domański

ks. dziekan Edward Domański (fot. zbiory autora)

18-10-2016

     Nasze parafie wydała wielu zasłużonych kapłanów oddanych kościołowi. Na południowy-zachód od Proszowic znajduje się wieś Wronin należąca do parafii Biórków Wielki. Miejscowość z której pochodził śp. ks. dziekan Edward Domański.

     Urodził się 6 lutego 1937 roku we Wroninie. Był synem Antoniego i Krystyny z domu Korfel. Uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej, świadectwo dojrzałości uzyskał w 1955 r. kończąc edukację w proszowickim liceum. W następnym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie.

    Przez 5 lat studiował filozofię i teologię. W katedrze opolskiej 25 czerwca 1961 r. otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Jopa. Był wikariuszem w trzech parafiach: pw. św. Jerzego w Gliwicach - Łabędach (1962-1966), pw. Chrystusa Króla w Bytomiu - Stolarzowicach (1966-1970) i pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu - Szombierkach (1970-1972).

     W 1973 r. obejmuje stanowisko proboszcza parafii Ściborzyce Małe, gdzie służył do końca swoich dni. W tym trudnym czasie, władzy komunistycznej, kapłan zmagał się z falą bezrobocia, degradacją demograficzną. Wspólne z parafianami opiekował się obiektami sakralnymi, przy pełnym zaangażowaniu prac renowacyjnych. Organizował szereg wydarzeń religijnych, także w parafii Królowe.

     Prowadził skromne życie, bazując na prostocie słowa i przekazu, łatwym sposobem docierał do serc ludzkich. Zyskał tym uznanie i szacunek, także wśród dostojników Kościoła. W 2001 roku, otrzymał od arcybiskupa Alfonsa Nossala - tytuł dziekana honorowego. Wyróżnienie było dopełnieniem wiernego trwania na urzędzie w 40- tą rocznicę kapłaństwa.

     Przez rok w cierpieniu zmagał się chorobą, którą traktował jako swój "krzyż" doczesny, zmarł 17 maja 2012 roku. Został pochowany 21 maja 2012 roku, w swojej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na cmentarzu w Biórkowie Wielkim.

epitafium - na grobie rodzinnym księdza (fot. zbiory autora)


Społeczny Opiekun Zabytków - Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. wikipedia
  2. PSB

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/d/domanski_edward/art.php