facebook
Wszechstronny sensei

    Dzisiaj jest wtorek, 28 września 2021 r.   (271 dzień roku) ; imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Wszechstronny sensei
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Wszechstronny sensei
Mariusz Błaszkiewicz

Błaszkiewicz Mariusz i jego podopieczni (fot.af)

12-04-2008

     Przedstawiciele nowobrzeskiej szkoły ju-jitsu wrócili kilka dni temu z medalami z zawodów w Lubz w Niemczech. Założyciel szkoły Mariusz Błaszkiewicz otrzymał 8 dan od światowej federacji ju-jitsu.

     Konia z rzędem temu, kto potrafi zrozumieć różnorodność sztuki walki uprawianej przez nowobrzeszczanina Mariusza Błaszkiewicza i uczniów jego szkoły. Najogólniej mówiąc bohater naszego artykułu uprawiał w swojej sportowej karierze takie sztuki walki, jak: judo, ju-jidsu, bu-jutsu, kung-fu, kick-boxingu, capoeira czy formy kata, w tym z bronią. Tą ostatnią sztukę walki z mieczem Mariusz Błaszkiewicz opanował do perfekcji. Podczas otwartych europejskich zawodów we wschodnich sztukach walki w Niemczech światowa federacja ju-jitsu w uznaniu zasług i umiejętności przyznała samurajowi z Nowego Brzeska 8 dan. W nagrodę podarowano też sensejowi japoński miecz, okazały puchar i okolicznościowy dyplom.

- Na zawodach tej rangi byłem z moimi podopiecznymi już w Niemczech po raz piąty. W sztukach walki nazywanych kata z bronią, zawsze zajmowałem pierwsze miejsca. Tym razem jednak, musieliśmy z wiadomych względów ustąpić pierwszeństwa mnichom z tybetańskiego klasztoru Shaolin mających swoją świątynię w Berlinie. Cieszy mnie drugie miejsce, jakie w tym roku zająłem w tych zawodach - mówi sympatyk wschodnich sztuk walk z Nowego Brzeska.

Karina Błaszkiewicz (fot.af)
     Podopieczni Mariusza Błaszkiewicza również zajęli medalowe miejsca. Córka Karina zajęła pierwsze miejsce w kick-boxingu i drugie miejsce w ju-jitsu. Idący śladami mistrza Paweł Płatek zdobył drugie miejsce w formach kata. Ambitnie też walczyli Damian Kucharski i Marcin Sasiński (ten ostatni miał za przeciwników Ukraińców i Rosjan) zajmując czwarte miejsca (wszyscy Nowe Brzesko).

     Samuraj z Nowego Brzeska ma 47 lat. Wschodnimi sztukami walk zajmuje się od dzieciństwa. Stopniowo zdobywał poszczególne stopnie wtajemniczenia zwane - dan. Dziś, jako jeden z nielicznych Polaków posiada już 8 dan. Od 15. lat prowadzi, jako instruktor-nauczyciel zajęcia z młodzieżą, dzieląc się swoją pasją.

     O Marcinie Błaszkiewiczu nakręcono kilka telewizyjnych reportaży, napisano wiele artykułów, udzielił wielu wywiadów radiowych. Jego charakterystyczną postać, jako samuraja zobaczymy też w takich filmach, jak "Orkiestra dęta", czy "Dzień gniewu". W tym ostatnim filmie spędził na planie ponad 350 godzin, grając rolę ochroniarza jednego z nowohuckich gangsterów. Film, który niebawem wejdzie na ekrany kin powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia w 2000 roku. Osiągnięcia mistrza wschodnich sztuk walk dostrzegły również nowobrzeski władze samorządowe wręczając panu Mariuszowi specjalny "Dyplom uznania". Zawodowo prowadzi zakład kamieniarski w Nowym Brzesku, odprowadzając wiele osób na wieczny spoczynek.

Mariusz Błaszkiewicz (fot.af)
- Jestem samurajem, a słowo samuraj znaczy - służyć. Służę swojej rodzinie, dzieciom, mojej ojczyźnie. Za nich gotów jestem umrzeć. Tak naprawdę wielu z nas jest samurajami, choć o tym nie wiemy. Pracując dla dobra kraju stajemy się samurajami, takimi współczesnymi - mówi pan Mariusz.

     Cichym marzeniem nowobrzeskiego samuraja jest zorganizowanie otwartych europejskich mistrzostw we wschodnich stylach walki w Nowym Brzesku. - Mam nadzieję na takie mistrzostwa, ale dopiero wtedy, jak powstanie hala gimnastyczna w Nowym Brzesku. Do tego czasu szkolił będę swoich następców. Zapraszam na nasze najbliższe pokazy podczas Dni Nowego Brzeska - dodaje sensjej Błaszkiewicz.

Nowobrzeską szkołę Ju-jitsu reprezentowali na zawodach w Niemczech: Karina Błaszkiewicz (Nowe Brzesko), Mariusz Błaszkiewicz (Nowe Brzesko), Juniorzy z Nowego Brzeska: Marcin Sasiński, Paweł Płatek, Damian Kucharski, Piotr Gurzyński, Maciej Zagórski (obaj Proszowice), Mateusz Zakrzewski (Przezwody), Mateusz Olech, Kuba Skocz (obaj Igołomia), Dawid Trela (Wronin), Dariusz Karcz (Nowa Huta).

Mariusz Błaszkiewicz - sędziował również niektóre konkurencje na zawodach.

Arkadiusz Fularski   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
wrzesień  28  wtorek
[9.00]   (Proszowice)
XIX. sztafetowy bieg ku czci gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
[10.00-14.00]   (Proszowice)
akcja honorowego krwiodawstwa
wrzesień  29  środa
[9.30]   (Proszowice)
spotkanie dotyczące Programu Czyste Powietrze
[18.00]   (świat ;))
spotkanie online z Katarzyną Bereniką Miszczuk
wrzesień  30  czwartek
październik  1  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ