Robert Basiak w trzech odsłonach
Robert Basiak

Robert Basiak (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

Skalbmierz, 19-01-2017

     22 listopada przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Skalbmierski organista, Robert Basiak, organizuje od kilku lat tzw. "Cecyliadę", czyli spotkanie na mszy świętej muzyków orkiestry dętej OSP Skalbmierz, członków miejscowego chóru parafialnego im. św. Cecylii i wszystkich kochających muzykę. Ostatnie spotkanie było 20 listopada w 2016 roku o godzinie 12:00 w kolegiacie w Skalbmierzu.

Organista skalbmierskiej świątyni

     Od 2010 roku wpisał się Robert Basiak na stałe w krajobraz powiatu kazimierskiego i gminy Skalbmierz jako organista i kapelmistrz orkiestry dętej OSP Skalbmierz. Urodzony w 1977 roku, pochodzący z Radoszyc, powiat końskie. Organista, muzyk, kapelmistrz, mąż Karoliny, ojciec trzech synów: Filipa, Franciszka i Floriana. Ukończył studium organistowskie w Radomiu. Absolwent Akademii Świętokrzyskiej na kierunku edukacyjno-artystycznym w zakresie sztuki muzycznej. Magisterium pisał z muzyki Szopena.

(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

     Pracował jako organista w Radoszycach, kilka lat spędził w Madrycie grając w kościele dla Polonii i urządzając koncerty w ambasadzie polskiej w Madrycie. Losy przyprowadziły go na ziemię skalbmierską, gdzie jest organistą w parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Prowadzi miejscowy chór parafialny św. Cecylii, urządza koncerty wspólnie z proboszczem ks. Marianem Fatygą poświęcone pamięci św. Jana Pawła II, koncerty kolęd, pieśni patriotycznych.

     Akompaniuje na koncertach Joannie Nawrot. Chór parafialny prowadzony pod jego kierunkiem uświetnia liturgię mszy świętych i uroczystości patriotycznych. Towarzyszy swoim śpiewem podczas nabożeństw majowych, ekstremalnej drogi krzyżowej, wiejskich dróg krzyżowych, jest nauczycielem muzyki w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Służebniczek. Wspólnie z ks. proboszczem Marianem Fatygą rozpoczął projekt oprawy muzycznej na organach podczas oprowadzenia wycieczek po kolegiacie skalbmierskiej.

Mistrz batuty - kapelmistrz orkiestry

(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

Robert Basiak wpisuje się w historię skalbmierskiej, prawie już stuletniej, orkiestry dętej. Zatroskany o nowych młodych członków orkiestry, podejmuje wysiłki nowych kandydatów i ćwiczy z nimi kolejne utwory. Orkiestra skalbmierska znana jest na terenie całego powiatu. Bierze udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych.

     W nowych, pięknych mundurach strażackich są chlubą Skalbmierza, gminy i całego powiatu. Szkoła muzyczna w Pałecznicy jest miejscem, gdzie wielu młodych kandydatów do orkiestry rozpoczyna edukację muzyczną. Wśród nich są synowie organisty, którzy także rozpoczęli edukację muzyczną w tej szkole. Obecność orkiestry na uroczystościach patriotycznych i religijnych oraz w czasie uroczystości Wszystkich Świętych, kiedy grają patriotyczne i żałobne utwory dedykowane partyzantom na stałe wpisała się w krajobraz miasta. W tym roku orkiestra OSP Skalbmierz gościła dziecięcą orkiestrę dętą z Ukrainy, wspierając ich tygodniowy, wakacyjny pobyt w Polsce.

Organista - Strażak

     Skalbmierski organista jest także czynnym strażakiem ochotnikiem. Bierze udział we wszelkich szkoleniach związanych z profesjonalnym przygotowaniem do ratowania mienia i życia ludzkiego. Przeszedł kurs ratownictwa medycznego. Jeśli jest tylko na miejscu wstawia się na każde powiadomienie związane z akcją jednostki. Organista, muzyk, strażak to pasja Roberta Basiaka.

(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)


red.   

Źródło: informację przekazał ks. Marian Fatyga

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/b/basiak_robert/art.php