Była żołnierzem 2 kompanii I Baonu 112 Pułku Piechoty AK
Stanisława Szydło ps. Halina
(ur.: 1925 - zm.: luty 2010)

biogram

(fot. ikp)

15-07-2016

     Stanisława Szydło urodziła się w 1925 roku w Krakowie. Wychowywała się w rodzinnej miejscowości Konaszówka w powiecie Miechowskim. Do szkoły powszechnej uczęszczała w Książu Wielkim. Pracowała w rodzinnym gospodarstwie, ucząc się w szkole gospodarczej.

     W sierpniu 1943 roku została zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej przez dowódcę miejscowej placówki Mieczysława Garbarza. W konspiracji ukończyła kurs sanitarny i była łączniczką. Przenosiła prasę konspiracyjną oraz broń, którą umieszczała w skrytkach konspiracyjnych i przynosiła na akcje miejscowej organizacji terenowej. AK. Była żołnierzem 2 kompanii I Baonu 112 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Odważna i zrównoważona, co potwierdził jej dowódca plutonu ppor./kpt. Wiktor Madejski ps. "Kąkol".

     Po zakończeniu wojny wyjechała do Krakowa i uczęszczała do średniej szkoły ekonomicznej, którą ukończyła. Wyszła za mąż i zamieszkała wraz z mężem w dzielnicy Nowa Huta w Krakowie. Pracowała w Zakładzie Energetycznym jako księgowa i kasjer do emerytury. Wychowała wraz z mężem dwie córki.

     Ppor. "Halina" pracowała społecznie w Stowarzyszeniu Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie przez sześć lat w sekretariacie Zarządu Inspektoratu. Była łubiana i szanowana.

    Za ofiarną działalność patriotyczną w czasie wojny została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej oraz odznaką Weterana Walk o Niepodległość. Została mianowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2000. Za pracę zawodową została wyróżniona odznaczeniami resortowymi.

Ppor. Stanisława Szydło ps. "Halina" została pochowana na cmentarzu Grębałów, w dniu 26 lutego 2010.

opracowanie: Bogdan Bujas   

Źródło: Informator SŻAK w Krakowie, nr 110

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/s/szydlo_stanislawa/art.php