Szczęśliwie przeżył karną ekspedycję...
Władysław Sowa ps. Nurt
(ur.: 8.10.1921 - zm.: 1.03.2014)

biogram

Władysław Sowa ps. Nurt
(fot. swietokrzyskie.pro)

Proszowice, 7-08-2020

Podpułkownik Władysław Sowa ps. Nurt; urodził się 8 października 1921 roku w Piotrkowicach, w powiecie pińczowskim (obecnie kazimierskim). Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". W czasie wojny mieszkał z rodzicami.

     Wrzesień 1939 pamiętał jako nieprzerwany sznur uciekinierów ze Śląska. Samoloty z czarnymi krzyżami latały dość nisko. Ustawione baterie artylerii przeciwlotniczej nad Wisłą strzelały do niemieckich samolotów, jednak bez skutku. 6 września fala uciekinierów na wschód ustała, pojawiały się grupki polskich zmęczonych żołnierzy. dzień 7 września zapamiętał jak pogrzeb polskiego żołnierza, którego chowali na cmentarzu w Bejscach. Pojawili się pierwsi niemieccy żołnierze.

     W lutym 1942 roku wstąpił do Batalionów Chłopskich, złożył przysięgę przed Franciszkiem Książkiem ps. Grot (komendantem placówki BCh w Piotrkowicach) i przyjął pseudonim "Nurt". Został dowódcą drużyny w plutonie Bolesława Pasia ps. Wybuch. Brał udział w szkoleniach wojskowych, które były prowadzone w zabudowaniach gospodarskich jego rodziców. Ukończył trzymiesięczny kurs łączności.

     W październiku 1943 roku był aresztowany podczas karnej niemieckiej ekspedycji w rodzinnych Piotrkowicach, cudem ocalał, podobnie jak inni mieszkańcy jego wsi.

     W lipcu i sierpniu 1944 r. przebywał w zgrupowaniu partyzanckim na terenie gminy Bejsce, które prowadziło akcje dywersyjno-sabotażowe i zbrojne. Brał udział w wielu akcjach w czasie trwanie Kazimiersko - proszowickiej rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, na przełomie lipca i sierpnia. M.in. w dniu 21 lipca 1944 r. rozbrajał posterunek policji w Bejscach, walczył z Niemcami w Opatowcu 28 lipca oraz 5 sierpnia w Skalbmierzu. Uczestniczył w akcjach wychowawczych w stosunku do osób wysługującym się Niemcom.

Władysław Sowa
(fot. Marek Maciągowski / echodnia.eu)

     Po wojnie działał aktywnie w organizacjach kombatanckich, współtworzył Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Był członkiem Zarządu Okręgu OZŻ BCh, Sądu Koleżeńskiego Zarządu Głównego OZŻBCH w Warszawie, wiceprezesem, a od 2011 r. pełnił funkcje prezesa Związku. Należał do Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach.

     Starał się podtrzymywać pamięć o żołnierzach Batalionach Chłopskich, a także dbał o miejsca bitew i potyczek partyzanckich.

     Zmarł 1 marca 2014 roku w Kielcach, msza pogrzebowa odbyła się 6 marca o godz. 11.00 w Kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Odznaczenia: Order Virtuti Militari 5 kl., Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
  2. Marek Maciągowski; Przeżyłem karną ekspedycję - wspomnienia żołnierza Batalionów Chłopskich; [w:] Echo Dnia z 7 grudnia 2009

  3. swietokrzyskie.pro
  4. nekrologi.net
  5. echodnia.eu
  6. radio.kielce.pl
  7. archiwum.nina.gov.pl
  8. facebook.com/permalink

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/s/sowa_wladyslaw/art.php