"Kruk" z cukrowni Łubna
Janusz Sokołowski ps. Kruk
(ur.: 23.10.1920 - zm.: 16.09.2010)

biogram

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 6-07-2019

Porucznik (?) Janusz Sokołowski ps. Kruk, urodził się w 23 października 1920 roku w Monasterzyskach (obecnie Ukraina). Ukończył szkołę powszechną w Zakrzówku, a szkołę średnią w Warszawie. Po maturze jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego; otrzymał przydział do Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Artylerii w Zambrowie, którą ukończył w 1939 roku.

     Brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, działania wojenne zastały go w Wilnie, uczestniczył także w walkach o Lwów, tam dostał się do sowieckiej niewoli. Po udanej ucieczce wrócił do Warszawy. Za walki na wschodzie został awansowany do stopnia podporucznika (?). Niestety jego mieszkanie zostało zniszczone podczas nalotów niemieckich lotników na stolicę. Wraz z rodzicami przeniósł się do Kazimierzy Wielkiej, gdzie otrzymał pracę w cukrowni "Łubna".

     9 stycznia 1940 roku został zaprzysiężony do ZWZ (przemianowany później na Armię Krajową) przez Franciszka Palusa ps. Bałtycki, należał do placówki "Kasztan" (Kazimierza Wielka) był zastępcą dowódcy plutonu fabrycznego, osłony sztabu komendy Obwodu "Pelagia" oraz komendantem szkoły podoficerskiej w Kazimierzy Wielkiej (fabryka). Brał udział w niektórych akcjach zbrojnych w ramach placówki. Podczas trwania Kazimiersko Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej należał do 120 pp. AK "Kawiarnia" kpt. Romana Zawarczyńskiego ps. Sewer.

     Po zakończeniu działań wojennych niemiecko-sowieckich na terenie Polski przeniósł się do Lewina Brzeskiego, gdzie nadal pracował w branży cukrowniczej, lam leż był represjonowany przez miejscowy Urząd Bezpieczeństwa W latach 1950-1958 pracował na różnych stanowiskach kierowniczych na terenie Krakowa. Po przejściu na emeryturę włączył się w pracę społeczną na rzecz organizacji kombatanckiej, należał do Koła Kraków-Krowodrza SŻAK.

    Zmarł 16 września 2010 roku, został pochowany na cmentarzu Prądnik Czerwony w Krakowie. W imieniu byłych żołnierzy 106 DP Armii Krajowej "Dom", Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej "Bank", Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej "Maria" mowę pożegnalną wygłosił kpt. w st. spoczynku Kazimierz Stawiarski ps. Boruta. Za swoją działalność i zaangażowanie w szeregach Armii Krajowej został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in.: Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, odznaką za udział w Akcji "Burza", Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, a także Medalem Pamiątkowym "Bohaterom Września 1939".

opracowanie: red.   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Informator SŻAK w Krakowie, nr 111
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
  3. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część I; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2001
  4. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t.II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  5. Józef Belski; Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka 22 lipca - 12 sierpnia 1944; Kazimierza Wielka 2014

  6. zbiory IKP

  7. zck-krakow.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/s/sokolowski_janusz/art.php