Zaprzysiężony w Placówce "Skowronek"
Michał Misztal ps. Ryś
(ur.: 4.03.1918 - zm.: 16.04.2010)

biogram

Michał Misztal ps. "Ryś" (fot. zbiory IKP)

20-07-2016

Podporucznik Michał Misztal ps. Ryś, urodził się w Sułkowicach, 4 marca 1918 roku, zmarł 16 kwietnia 2010. W Sułkowicach, spędził całe swoje długie życie. Wstąpił w marcu 1941 do Związku Walki Zbrojnej, został zaprzysiężony w Placówce "Skowronek" (Słomniki) przez jej komendanta por. "Grota" (Józef Gargasz).

     Żołnierzem Armii Krajowej był młodszy brat Michała Jan, który zginął w sierpniu 1944 roku od kuli niemieckich żołdaków, żołnierzem - sanitariuszką była także siostra Zofia, późniejsza żona bohaterskiego oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej majora "Grota" - Józefa Gargasza.

     Ppor. "Ryś" brał udział w akcjach dywersyjno-bojowych oddziału "Dominiki" Obwodu Miechów. W sierpniu 1944 roku przechodzi w raz z oddziałem do nowo utworzonego Samodzielnego Batalionu Szturmowego "Suszarnia" 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W batalionie tym służy aż do jego rozwiązania w styczniu 1945 roku (po wkroczeniu na teren Inspektoratu Armii Sowieckiej).

     Po wojnie nie zrywa więzów ze środowiskiem byłych partyzantów i żołnierzy Inspektoratu AK "Maria" . Bierze udział w konspiracyjnych spotkaniach organizowanych początkowo w Bazylice Mariackiej, a następnie w Kościele OO. Dominikanów w Krakowie.

     Od 1989 roku był członkiem inspektorackiej organizacji kombatanckiej. Współdziałał w upamiętnianiu czynu zbrojnego żołnierzy 106 DP AK na terenie powiatu miechowskiego, do śmierci żył etosem Armii Krajowej.

Ppor. Michał Misztal ps. "Ryś" był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem wojska, odznaką "Akcja Burza". Posiadał również tytuł: "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował go podporucznikiem Wojska Polskiego.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Minodze 19 kwietnia 2010 roku.

opracowanie: red.   

Źródło: Informator SŻAK w Krakowie, nr 110

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/m/misztal_michal/art.php